9.Sınıf Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi Dersi Günlük Plan - 25.Hafta
9.sınıf Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi dersi 25.Hafta
günlük planı indir 25.HAFTA
: İlk Türk İslam Devletlerinde Eğitim ve Bilim
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
9.SINIF Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi
Sınıf: 9.Sınıf
Hafta: 25.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Türklerde Bilim ve Teknoloji
Alt Öğrenme Alanı-Konu: İlk Türk İslam Devletlerinde Eğitim ve Bilim
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Karahanlı, Büyük Selçuklu ve Türkiye Selçuklu Devletlerinde eğitim ve bilim faaliyetlerini örneklerle açıklar. Nizamiye Medreselerinin kuruluş amacını ve işlevlerini ele alır. Dönemin öne çıkan bilim insanlarının (Farabî, El Hazini, Biruni, İbn Sina, Harezmî) bilime katkılarını anlatır.
Öğretim Yöntemleri: Anlatım Soru-Cevap Grup Tartışması Bireysel Çalışmalar
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı Akıllı tahta Sesli ve görüntülü eğitim araçları
Öğrenme Öğretme Süreci:
Öğretmen konunun önemini ve amacını öğrencilere tanıtır. İlk Türk İslam devletlerinde eğitim ve bilim faaliyetlerine geçilir. Karahanlı Devleti'nde eğitim sistemi ve önemli bilim insanları (Kaşgarlı Mahmud) anlatılır. Büyük Selçuklu Devleti'nde Nizamiye Medreselerinin kuruluşu, amacı ve işlevleri tartışılır. Türkiye Selçuklu Devleti'nde eğitim kurumları ve bilimin gelişimi ele alınır. Dönemin ünlü bilim insanlarının (Farabi, El Hazini, Biruni, İbn Sina, Harezmî) bilime katkıları incelenir. Öğrenciler, bilim insanlarının çalışmalarını araştıran bireysel çalışmalar yaparlar. Sınıflar, bulgularını grup tartışmalarında paylaşırlar.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrenciler, konu ile ilgili yazılı bir sınav yaparlar. Bilim insanlarının katkılarını özetleyen kısa sunumlar hazırlarlar. Konuyla ilgili açık uçlu soruları yanıtlayan bireysel ödevler hazırlarlar.
..................... Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi Öğretmeni