9.Sınıf Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi Dersi Günlük Plan - 27.Hafta
9.sınıf Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi dersi 27.Hafta
günlük planı indir 27.HAFTA
: Tanzimat Sonrası Osmanlı Eğitim Sistemindeki Gelişmeler
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
9.SINIF Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi
Sınıf: 9.Sınıf
Hafta: 27.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Türklerde Eğitim ve Bilim
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Tanzimat Sonrası Osmanlı Eğitim Sistemindeki Gelişmeler
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Tanzimat sonrasında Osmanlı Devleti'nde gerçekleşen Batı tarzı okullaşma sürecini anlamak. II. Abdülhamid Dönemi'nde gerçekleştirilen eğitim reformlarını incelemek. Osmanlı Devleti'nde faaliyet gösteren azınlık ve yabancı okulların özelliklerini kavramak.
Öğretim Yöntemleri:
Anlatım, soru-cevap, grup tartışması
Araç-Gereçler ve Kaynaklar:
Ders kitabı, akıllı tahta, CD-ROM
Öğrenme Öğretme Süreci:
Giriş : Tanzimat'ın Osmanlı eğitim sistemi üzerindeki etkileriyle ilgili kısa bir giriş yapılır. Batı Tarzı Okullaşma Süreci: Rüştiye, idadi, Darülfünun, Darülmuallimat, Mekteb-i Hukuk ve Sanayi-i Nefise Mektepleri gibi Batı tarzı okulların özellikleri açıklanır. II. Abdülhamid Dönemi Eğitim Reformları : Bu dönemde yapılan yenilikler ve uygulamalar ele alınır. Azınlık ve Yabancı Okullar: Rum, Ermeni, Yahudi ve Fransız gibi azınlık ve yabancı okulların faaliyetleri hakkında bilgi verilir. Toplu Tartışma: Öğrenciler, Tanzimat sonrasındaki eğitim gelişmelerinin Cumhuriyet Dönemi'ne olan etkilerini tartışırlar.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Ders sonunda, öğrencilerin konuyu anladıklarından emin olmak için kısa bir sınav yapılır. Öğrencilerden, Tanzimat sonrasında gerçekleşen eğitim reformlarının önemini vurgulayan bir makale yazmaları istenir.
..................... Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi Öğretmeni