9.Sınıf İslam Bilim Tarihi Dersi Günlük Plan - 32. Hafta
9.sınıf İslam Bilim Tarihi dersi 32. Hafta
günlük planı indir 32. HAFTA
: Osmanlı'da XV. Yüzyılda Tıp ve İstanbul'un Bilim Merkezi Haline Geliş Süreci
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
9.SINIF İslam Bilim Tarihi DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: İslam Bilim Tarihi
Sınıf: 9.Sınıf
Hafta: 32. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: İSLAM DÜNYASINDA BİLİMSEL GELİŞMELER (XV-XVII. YÜZYIL)
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Osmanlı'da XV. Yüzyılda Tıp ve İstanbul'un Bilim Merkezi Haline Geliş Süreci
Süre: 2 ders saati
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrenciler, XV. yüzyılda Osmanlı'da tıp alanındaki gelişmeleri açıklayabilecektir. Öğrenciler, İstanbul'un İslam bilim ve sanat merkezi haline geliş sürecini anlatabilecektir.
Öğretim Yöntemleri: Düz anlatım Soru-cevap Görüntülü materyal kullanımı
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı İnteraktif tahta Powerpoint sunumu Hacı Paşa'nın Türkçe tıp kitaplarından slaytlar Sabuncuoğlu Şerafeddin'in Cerrahiyetü'l-haniye kitabından alıntılar
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Osmanlı'da XV. Yüzyılda Tıp: Öğrencilere, Hacı Paşa'nın Türkçe tıp kitaplarının önemi anlatılır. Sabuncuoğlu Şerafeddin'in Cerrahiyetü'l-haniye kitabı hakkında bilgi verilir. Kitaptan seçilmiş alıntılar okutup, XV. yüzyılda tıp alanındaki gelişmeler hakkında tartışılır. 2. İstanbul'un Bilim Merkezi Haline Geliş Süreci: Ali Kuşçu'nun astronomi-matematik ekolü ve katkısı anlatılır. Sahn-ı Seman Medreselerinin kuruluş amacı ve bilimsel gelişmelere etkisi hakkında bilgi verilir. Akşemsetdin, Molla Gürani, Molla Lutfi ve Hocazade Alaaddin Ali gibi bilim insanlarının çalışmaları üzerinde durulur. 3. Güdümlü Keşif: Öğrencilere, İstanbul'un bilim merkezi haline gelmesine katkıda bulunan faktörleri keşfetmeleri için yönlendirici sorular sorulur. Öğrenciler, internet ve diğer kaynakları kullanarak araştırma yaparlar.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrenciler, yazılı bir ödevle XV. yüzyılda Osmanlı'da tıp alanındaki gelişmeleri özetlerler. Öğrenciler, sözlü olarak İstanbul'un İslam bilim ve sanat merkezi haline geliş sürecini anlatırlar. Ders sonunda, öğrencilerin kavramları anladıklarını değerlendirmek için kısa bir sınav yapılır.
..................... İslam Bilim Tarihi Öğretmeni