9.Sınıf İslam Bilim Tarihi Dersi Günlük Plan - 30.Hafta
9.sınıf İslam Bilim Tarihi dersi 30.Hafta
günlük planı indir 30.HAFTA
: İslam'da Kartografinin Gelişimi
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
9.SINIF İslam Bilim Tarihi DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: İslam Bilim Tarihi
Sınıf: 9.Sınıf
Hafta: 30.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: İSLAM’DA ASTRONOMİ VE BATI DÜNYASINA ETKİLERİ (XIV-XV. YÜZYIL)
Alt Öğrenme Alanı-Konu: İslam'da Kartografinin Gelişimi
Süre: 2 ders saati
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrenciler, İslam'da kartografinin tarihsel gelişimini öğrenecekler. Öğrenciler, Atlas Okyanusu ve Amerika kıtasının keşfinde İslam kartograflarının rolünü araştıracaklar. Öğrenciler, Piri Reis'in "Kitab-ı Bahriye"si ve "portolan" haritalarının önemini anlayacaklar. Öğrenciler, farklı dönemlere ait haritaları karşılaştırarak kartografinin gelişimini gözlemleyecekler.
Öğretim Yöntemleri: Düz anlatım Soru-cevap Problem çözme Harita karşılaştırması
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı Atlas Okyanusu ve Amerika kıtasının keşfine ilişkin görseller Piri Reis'in "Kitab-ı Bahriye"si ve "portolan" haritaları Farklı dönemlere ait haritalar
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Öğrencilere Atlas Okyanusu ve Amerika kıtasının keşfi hakkında kısa bir bilgi verilir. 2. İslam'da kartografinin gelişimi anlatılır ve Amerika'nın keşfinde İslam kartograflarının olası etkileri üzerinde durulur. 3. Piri Reis'in "Kitab-ı Bahriye"si ve "portolan" haritaları hakkında ayrıntılı bilgi verilir. 4. Öğrenciler, Piri Reis haritasını daha önceki yüzyıllara ait bir harita ile karşılaştırarak kartografinin gelişimini gözlemleyecekler. 5. Öğrenciler, grup halinde çalışarak İslam'da kartografinin gelişimine katkıda bulunan diğer kartograflar hakkında araştırma yaparlar.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerden, Atlas Okyanusu ve Amerika kıtasının keşfinde İslam kartograflarının rolünü açıklayan kısa bir ödev yazmaları istenir. Öğrencilerin Piri Reis haritası ve daha önceki yüzyıllara ait bir harita arasındaki karşılaştırmalarını değerlendirilmek üzere sunmaları istenir. Öğrenciler, İslam'da kartografinin gelişimine katkıda bulunan diğer kartograflar hakkında yaptıkları araştırmaları sınıfın önünde sunarlar.
..................... İslam Bilim Tarihi Öğretmeni