9.Sınıf Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi Dersi Günlük Plan - 21. Hafta
9.sınıf Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi dersi 21. Hafta
günlük planı indir 21. HAFTA
: Osmanlı Devleti'nin Ekonomik Yapısı
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
9.SINIF Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi
Sınıf: 9.Sınıf
Hafta: 21. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Türklerde Ekonomi
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Osmanlı Devleti'nin Ekonomik Yapısı
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Osmanlı ekonomik yapısını oluşturan temel unsurları açıklar. Köylu, tüccar ve zanaatkarların ekonomik faaliyetlerini inceler. Osmanlı Devleti'nin ekonomik yapısındaki değişimleri analiz eder.
Öğretim Yöntemleri: Anlatım Soru-Cevap Bireysel Çalışmalar
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı Akıllı tahta Görüntülü eğitim araçları
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Giriş: Osmanlı Devleti'nin ekonomik yapısının önemini vurgulayın. Osmanlı ekonomisinin temel unsurları olan lonca, gedik hakkı, Kapalıçarşı ve kapanları açıklayın. 2. Köylu Ekonomisi: Köylerin Osmanlı Devleti'ndeki rolünü tartışın. Sebzecilik, meyvecilik ve hayvancılık gibi tarım faaliyetlerini anlatın. Timar sisteminin köy ekonomisine etkilerini inceleyin. 3. Tüccar ve Zanaatkarlar : Tüccarların ticaret yolları ve malları hakkında bilgi verin. Zanaatkarların loncalarda örgütlenmelerini ve gedik hakkı sistemini açıklayın. Kapalıçarşı'nın zanaatkarlar için önemini vurgulayın. 4. Ekonomik Değişimler: 16. yüzyılın ardından Osmanlı ekonomisinde yaşanan yapısal değişimleri inceleyin. Toprak yönetimi ve vergilendirme sistemindeki değişikliklerin etkilerini tartışın. Sanayi ve ticaretteki dönüşümleri analiz edin. 5. Bireysel Çalışma: Öğrencilere Osmanlı ekonomisiyle ilgili kısa bir metin vererek okumaları için zaman tanıyın. Metin hakkında sorular sorun ve öğrencilerin cevaplamalarına izin verin. 6. Tartışma: Öğrencilerin Osmanlı ekonomik yapısının modern ekonomiyle karşılaştırılmasını tartışmalarını sağlayın.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerden Osmanlı ekonomik yapısını özetleyen bir paragraf yazmaları istenecektir. Köylu, tüccar ve zanaatkarların ekonomik faaliyetleri hakkında bir sunum yapmaları gerekecektir. Ekonomik değişimlerle ilgili soruları cevaplayacaklardır.
..................... Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi Öğretmeni