9.Sınıf Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi Dersi Günlük Plan - 20.Hafta
9.sınıf Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi dersi 20.Hafta
günlük planı indir 20.HAFTA
: Türk-İslam Devletlerindeki Ekonomi
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
9.SINIF Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi
Sınıf: 9.Sınıf
Hafta: 20.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Türklerde Ekonomi
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Türk-İslam Devletlerindeki Ekonomi
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrenciler, ikta sisteminin ve ahilik teşkilatının ekonomi hayattaki rollerini açıklayabileceklerdir. Öğrenciler, Türkiye Selçuklu Devleti'nin ticareti geliştirmek için aldığı önlemleri öğreneceklerdir. Öğrenciler, Türk-İslam devletlerindeki ekonomik yapıyı anlayabileceklerdir.
Öğretim Yöntemleri: Anlatım Soru-Cevap İnceleme Grup Tartışması
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı Sesli ve görüntülü eğitim araçları Akıllı tahta
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Giriş - Önceki hafta işlenen konunun tekrarı - Dersimizin konusunun açıklanması ve hedeflerin belirtilmesi 2. İkta Sistemi - İkta sisteminin tanımı ve özellikleri - İkta sahiplerinin görevleri ve yükümlülükleri - İkta sisteminin tarım ekonomisine etkileri 3. Ahilik Teşkilatı - Ahilik teşkilatının oluşumu ve amaçları - Ahilerin mesleki ve sosyal hayatı - Ahilik teşkilatının ekonomiye olan katkıları 4. Türkiye Selçuklu Devleti'nin Ticareti - Selçuklu Devleti'nin stratejik ticaret yolları - Devletin ticaretin gelişimi için aldığı önlemler - Selçuklu ticaretinin uluslararası etkileri 5. Uygulama Etkinlikleri - Öğrencilere Türk-İslam devletlerindeki ekonomi hakkında soru-cevap etkinliği - İkta sistemi ve ahilik teşkilatı hakkında kısa bir inceleme yaptırma 6. Özet ve Değerlendirme - Dersimizin konusunun özeti - Öğrencilere dersten öğrendikleri hakkında soru sorma
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin ikta sistemi, ahilik teşkilatı ve Türkiye Selçuklu Devleti'nin ticareti hakkında sorulan sorulara verdikleri cevaplar Dersin sonunda yapılan kısa inceleme ödevleri
..................... Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi Öğretmeni