9.Sınıf İslam Bilim Tarihi Dersi Günlük Plan - 7. Hafta
9.sınıf İslam Bilim Tarihi dersi 7. Hafta
günlük planı indir 7. HAFTA
: Erken Abbasî Döneminde Tıp ve Eczacılık
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
9.SINIF İslam Bilim Tarihi DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: İslam Bilim Tarihi
Sınıf: 9.Sınıf
Hafta: 7. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: ERKEN ABBASİ DÖNEMİNDE BİLİM VE FELSEFE (VIII-IX. YÜZYIL)
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Erken Abbasî Döneminde Tıp ve Eczacılık
Süre: 2 ders saati
BÖLÜM II
Kazanımlar: Erken Abbasî döneminde tıp alanında yapılan çalışmaları tanırlar. Ebû Bekir er-Râzî'nin tıp alanındaki önemli eserlerini bilirler. Eczacılığın botanikle ilişkilendirildiğini anlarlar. Ed-Dînaverî'nin Kitâbü'n-Nebât ve Dioskurides'in Materia Medica'sını tanırlar.
Öğretim Yöntemleri: Düz anlatım Soru-cevap Örnek olay Beyin fırtınası Gösteri Katalog hazırlama
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı Ed-Dînaverî'nin Kitâbü'n-Nebât'ı Dioskurides'in Materia Medica'sı Bilgisayar ve internet Bitki örnekleri
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Ebû Bekir er-Râzî'nin Eserlerinin Tanıtımı: Öğrencilere Ebû Bekir er-Râzî'nin hayatı ve çalışmaları hakkında bilgi verilir. Eserlerinden el-Hâvî, et-Tıbbü'l-Mansûrî ve Kitâbü'ş-Şükûk 'alâ Câlînûs tanıtılır. 2. Eczacılığın Botanikle İlişkisi: Öğrencilere eczacılığın tıbbın yanı sıra botanikle de ilişkili olduğu vurgulanır. 3. Ed-Dînaverî'nin Kitâbü'n-Nebât ve Dioskurides'in Materia Medica'sı: Öğrencilere bu iki önemli eczacılık eseri hakkında bilgi verilir. Eserlerden alıntılar yapılarak bitkilerin tıbbi özellikleri tartışılır. 4. Kitâbü'n-Nebât Hakkında Bilgi Verilmesi: Öğrencilere Ed-Dînaverî'nin kitabı Kitâbü'n-Nebât'ın içeriği ve önemi hakkında bilgi verilir. 5. Tematik Bitkiler Kataloğu Hazırlanması: Öğrenciler çevrelerindeki bitkilerden örnekler toplayarak tematik bir bitkiler kataloğu hazırlarlar. Katalogda bitkilerin kurutulmuş örnekleri, bulundukları yer, yükseklik ve temel özellikleri hakkında açıklamalar yer alır.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin hazırladığı tematik bitkiler kataloğu değerlendirilir. Öğrencilere tıp ve eczacılık alanında yapılan çalışmalarla ilgili sorular sorulur.
..................... İslam Bilim Tarihi Öğretmeni