9.Sınıf İslam Bilim Tarihi Dersi Günlük Plan - 4.Hafta
9.sınıf İslam Bilim Tarihi dersi 4.Hafta
günlük planı indir 4.HAFTA
: İslam Fetihlerinin İslam Biliminin Oluşumuna Etkileri
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
9.SINIF İslam Bilim Tarihi DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: İslam Bilim Tarihi
Sınıf: 9.Sınıf
Hafta: 4.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: İSLAM BİLİMİNİN DOĞUŞU (VII. YÜZYIL)
Alt Öğrenme Alanı-Konu: İslam Fetihlerinin İslam Biliminin Oluşumuna Etkileri
Süre: 2 ders saati
BÖLÜM II
Kazanımlar: Emeviler dönemindeki fetih hareketleri ve genişleyen İslam coğrafyası hakkında bilgi edinmek. İlk fethedilen bölgelerdeki farklı topluluklarla kültür alışverişinin önemini vurgulamak. Emeviler döneminde pratik amaçlı uygulamaların İslami açıdan yeniden ele alındığını anlamak.
Öğretim Yöntemleri: Düz anlatım Soru-cevap Tartışma Beyin fırtınası
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı Yazı tahtası Resimli materyaller (haritalar, tablolar)
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Ders Saati Emeviler dönemindeki fetih hareketlerinin İslam dünyasını nasıl şekillendirdiğini tartışmak. Fetihlerin ardından fethedilen bölgelerdeki farklı topluluklarla gerçekleşen kültürel alışverişin bilimin gelişimine nasıl katkı sağladığını açıklamak. Emeviler döneminde pratik amaçlı uygulamaların (arazi ölçümü, miras paylaşımı vb.) İslami açıdan nasıl yeniden ele alındığını vurgulamak. 2. Ders Saati Haritalar ve tablolar kullanarak Emeviler döneminde fethedilen bölgeleri göstermek ve fetihlerin zaman çizelgesini tartışmak. Öğrencileri, fetihlerin sonucu olarak İslam dünyasına katılan farklı kültürlerin bilimsel ve teknik bilgilerini araştırmaya yönlendirmek. Farklı kültürlerden alınan bilgilerin İslam düşüncesinin ve biliminin gelişimini nasıl etkilediğini tartışmak. Beyin fırtınası yaparak öğrencilerin, pratik amaçlı uygulamaların İslami açıdan yeniden ele alınmasının İslam biliminin oluşumuna nasıl katkı sağladığını bulmalarına yardımcı olmak.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerden, Emeviler dönemindeki fetihlerin İslam biliminin oluşumuna etkilerini özetleyen kısa bir yazı yazmaları istenebilir. Öğrencilere, fetihlerin sonucu olarak İslam dünyasına katılan farklı kültürlerden alınan bazı bilimsel ve teknik bilgiler hakkında sözlü rapor sunmaları istenebilir.
..................... İslam Bilim Tarihi Öğretmeni