9.Sınıf İslam Bilim Tarihi Dersi Günlük Plan - 23. Hafta
9.sınıf İslam Bilim Tarihi dersi 23. Hafta
günlük planı indir 23. HAFTA
: XII. Yüzyılda Haritacılık Alanındaki Gelişmeler
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
9.SINIF İslam Bilim Tarihi DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: İslam Bilim Tarihi
Sınıf: 9.Sınıf
Hafta: 23. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: ENDÜLÜS’TE İSLAM BİLİMİNİN GELİŞMESİ (XII-XIII. YÜZYIL)
Alt Öğrenme Alanı-Konu: XII. Yüzyılda Haritacılık Alanındaki Gelişmeler
Süre: 2 ders saati
BÖLÜM II
Kazanımlar: İdrîsî'nin hayatı ve önemi hakkında bilgi edinmek. İdrîsî'nin dünya haritasının özelliklerini tanımlamak. İdrîsî'nin haritasını El-Me'mun haritasıyla karşılaştırmak.
Öğretim Yöntemleri: Düz anlatım Beyin fırtınası Karşılaştırma
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı İnternet İdrîsî'nin dünya haritası ve El-Me'mun haritası görselleri
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Öğrencilere XII. yüzyılda haritacılık alanındaki gelişmelerin önemini vurgulayarak derse başlayın. 2. İdrîsî'nin hayatını, çalışmalarını ve İslam dünyası haritasının önemini anlatın. 3. İdrîsî'nin dünya haritasının özellikleri üzerinde durun: - Boyutları ve kapsamı - Kullanılan projeksiyon türü - Kullanılan kaynaklar - Haritanın doğruluğu ve eksiklikleri 4. Öğrencilere İdrîsî'nin dünya haritasını daha önce öğrendikleri El-Me'mun haritasıyla karşılaştırın. 5. İki haritanın benzerliklerini ve farklılıklarını tartışın. 6. İdrîsî'nin çalışmalarının sonraki haritacılara etkisini vurgulayın. 7. Öğrencilerden İdrîsî'nin haritacılığa katkılarını özetleyen bir beyin fırtınası yapmalarını isteyin.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin ders sonunda İdrîsî'nin dünya haritasının özellikleri ve El-Me'mun haritasıyla karşılaştırılması hakkında yazılı bir özet yazmaları istenecektir. Öğrencilerin beyin fırtınası sonuçları değerlendirilecek ve katılımları not edilecektir.
..................... İslam Bilim Tarihi Öğretmeni