11.sınıf Felsefe dersi 6.Hafta
günlük planı indir 6.HAFTA
: MÖ 6.Yüzyıl-MS 2.Yüzyıl Felsefesinin Düşünce ve Argümanlarını Değerlendirme
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
11.SINIF Felsefe DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Felsefe
Sınıf: 11.Sınıf
Hafta: 6.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: MÖ 6.Yüzyıl - MS 2.Yüzyıl Felsefesi
Alt Öğrenme Alanı-Konu: MÖ 6.Yüzyıl-MS 2.Yüzyıl Felsefesinin Düşünce ve Argümanlarını Değerlendirme
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrencilerin, Protagoras'ın "İnsan her şeyin ölçüsüdür." sözünün dayandığı argümanları felsefi açıdan tartışabilmelerini sağlamak. Öğrencilerin, bilgi ile erdem arasındaki ilişkiyi günlük hayatla ilişkilendirebilmelerini sağlamak.
Öğretim Yöntemleri: Anlatım Karşılaştırma Örneklendirme
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ahmet Arslan, İlkçağ Felsefe Tarihi Akıllı tahta İnternet erişimi Yazı tahtası
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Giriş : Önceki hafta işlenen konuların kısaca özetlenmesi. Öğrencilerin konuyla ilgili bilgisinin hatırlatılması. 2. Protagoras'ın "İnsan Her Şeyin Ölçüsüdür" Sözünün Argümanlarının Tartışılması Protagoras'ın sözünün anlamı açıklanır. Bu argümanın dayandığı varsayımlar belirtilir. Öğrenciler, bu argümanın güçlü ve zayıf yönlerini tartışmak için gruplara ayrılır. 3. Bilgi ve Erdem İlişkisinin Günlük Hayat ile İlişkisi Bilgi ve erdem kavramları açıklanır. Öğrencilerden, bilgi ve erdem arasındaki ilişkiyi günlük hayatlarından örnekler vererek açıklamaları istenir. Öğrencilerin yazdıkları metinler sınıfça paylaşılır ve tartışılır. 4. Sonuç Dersin özetlenmesi. Konuyla ilgili önemli noktaların tekrarı. Öğrencilerin sorularının cevaplanması.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin, Protagoras'ın sözünün argümanlarını tartıştıkları grup tartışmaları izlenerek ve değerlendirilerek. Öğrencilerin, bilgi ve erdem arasındaki ilişkiyi açıkladıkları metinler toplanarak ve değerlendirilerek.