11.sınıf Felsefe dersi 31. Hafta
günlük planı indir 31. HAFTA
: F. Nietzsche'nin "Yeni Değerler İnşası ve Güç İstenci" Görüşlerinin Analizi
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
11.SINIF Felsefe DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Felsefe
Sınıf: 11.Sınıf
Hafta: 31. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: 20. Yüzyıl Felsefesi
Alt Öğrenme Alanı-Konu: F. Nietzsche'nin "Yeni Değerler İnşası ve Güç İstenci" Görüşlerinin Analizi
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrenciler, F. Nietzsche'nin felsefi görüşlerinin temelini kavrarlar. Öğrenciler, Nietzsche'nin "yeni değerler inşası" ve "güç istenci" kavramlarını analiz edebilirler. Öğrenciler, Nietzsche'nin felsefi görüşlerinin günümüz düşüncesine etkilerini değerlendirebilirler.
Öğretim Yöntemleri: Anlatım Soru-Cevap Karşılaştırma Örneklendirme
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Alfred Weber, Felsefe Tarihi (ders kitabı) "Böyle Buyurdu Zerdüşt" kitabından alıntı metinler
Öğrenme Öğretme Süreci:
Ders, F. Nietzsche'nin hayatı ve felsefi görüşlerinin kısa bir özetiyle başlar. Öğrencilere, "Böyle Buyurdu Zerdüşt" kitabından "yeni değerler inşası" ve "güç istenci" kavramlarına ilişkin seçilmiş metinler verilir. Öğrenciler, metinleri okuyup tartışırlar ve Nietzsche'nin bu kavramları nasıl tanımladığını ve yorumladığını analiz ederler. Öğrenciler, Nietzsche'nin "yeni değerler inşası" görüşünün, mevcut ahlaki ve toplumsal normları reddetmeyi ve bireyin kendi değerlerini yaratmasını gerektirdiğini tartışırlar. Öğrenciler, Nietzsche'nin "güç istenci" kavramının, bireylerin ve grupların yaşamları üzerinde güç kazanma ve kontrol etme arzusunu yansıttığını incelerler. Öğrenciler, Nietzsche'nin felsefi görüşlerinin, varoluşçuluk, postmodernizm ve çağdaş psikoloji gibi daha sonraki düşünce akımları üzerindeki etkilerini değerlendirirler.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin, Nietzsche'nin "yeni değerler inşası" ve "güç istenci" görüşlerine ilişkin kısa bir ödev yazmaları istenir. Öğrencilerin, metinleri analiz etme ve felsefi kavramları anlama becerilerini ölçmek için kısa bir sınav yapılır. Öğrencilerin, Nietzsche'nin felsefi görüşlerinin günümüz düşüncesine etkileri üzerine bir sınıfta tartışma yapmaları istenebilir.