11.sınıf Felsefe dersi 34. Hafta
günlük planı indir 34. HAFTA
: Nuri Topçu'nun "İsyan Ahlakı"
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
11.SINIF Felsefe DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Felsefe
Sınıf: 11.Sınıf
Hafta: 34. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: 20. Yüzyıl Felsefesi
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Nuri Topçu'nun "İsyan Ahlakı"
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Nuri Topçu'nun ahlak hakkındaki görüşlerini tartışmak. İsyan ahlakının temel ilkelerini açıklamak. Topçu'nun ahlak anlayışını diğer ahlak kuramlarıyla karşılaştırmak.
Öğretim Yöntemleri: Anlatım Soru-Cevap Karşılaştırma
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Alfred Weber, Felsefe Tarihi Nuri Topçu, İsyan Ahlakı Akıllı tahta
Öğrenme Öğretme Süreci:
Öğrencilerin Nuri Topçu'nun "İsyan Ahlakı" adlı eserinden kısa bir metin okumaları sağlanır. Metinden hareketle Topçu'nun ahlak anlayışı tartışılır. Öğrenciler, Topçu'nun ahlakı bireyin kendi iç sesini dinlemesi gerektiğini vurgulayan bir kişisel ahlak anlayışı olarak görmesi konusunda görüş belirtmeye davet edilir. İsyan ahlakının temel ilkeleri, geleneksel ahlak anlayışıyla nasıl farklılaştığını vurgulayarak açıklanır. Örneğin, isyan ahlakının bireyselliği ön plana çıkarması ve otoriteye karşı çıkması gibi ilkeler tartışılır. Topçu'nun ahlak anlayışı, Kant'ın ödev ahlakı ve Utilitarizm gibi diğer ahlak kuramlarıyla karşılaştırılır. Öğrenciler, Topçu'nun ahlakının öznelciliği ve bireyciliği vurgularken, diğer kuramların daha nesnel ve evrensel ahlak ilkelerine dayanması arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları tartışmaya davet edilir. Son olarak, Topçu'nun ahlak anlayışının çağdaş ahlak tartışmalarına nasıl uygulanabileceği tartışılır. Örneğin, çevre etiği veya yapay zeka etiği gibi alanlarda Topçu'nun görüşlerinin nasıl etkili olabileceği konuşulur.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrenciler, Topçu'nun ahlak hakkındaki görüşlerini tartışan kısa bir deneme yazarlar. Öğrencilere, Topçu'nun ahlak anlayışının modern ahlak tartışmalarına nasıl uygulanabileceğine dair bir sunum yapmaları istenir.