11.sınıf Felsefe dersi 3.Hafta
günlük planı indir 3.HAFTA
: MÖ 6. Yüzyıl-MS 2. Yüzyıl Felsefesinin Ayırıcı Nitelikleri
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
11.SINIF Felsefe DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Felsefe
Sınıf: 11.Sınıf
Hafta: 3.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: MÖ 6. Yüzyıl - MS 2. Yüzyıl Felsefesi
Alt Öğrenme Alanı-Konu: MÖ 6. Yüzyıl-MS 2. Yüzyıl Felsefesinin Ayırıcı Nitelikleri
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: MÖ 6. yüzyıl-MS 2. yüzyıl felsefesinin karakteristik özelliklerini açıklar. Filozofların ilk neden hakkındaki düşüncelerini ve değişim düşüncesini belirtir. Sokrates ve Sofistlerin bilgi ve ahlak anlayışlarını karşılaştırır. Platon ve Aristoteles'in varlık, bilgi ve değer anlayışlarını açıklar.
Öğretim Yöntemleri: Anlatım Soru-Cevap Karşılaştırma Örneklendirme
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Tahta Tebeşir Felsefe tarihi kitabı
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Giriş: MÖ 6. yüzyıl-MS 2. yüzyıl felsefesinin önemi ve özellikleri üzerinde durulur. Filozofların ilk neden ve değişim hakkındaki düşünceleri tartışılır. 2. İlk Neden ve Değişim: Thales, Anaksimandros, Anaksimenes, Empedokles ve Demokritos'un ilk neden hakkındaki görüşleri anlatılır. Lao Tse, Herakleitos ve Parmenides'in değişim düşüncesi açıklanır. 3. Bilgi ve Ahlak Anlayışları: Sokrates'in bilgi anlayışı ve midwifery metodu incelenir. Sofistlerin (Protagoras ve Gorgias) bilgi ve ahlak anlayışları ele alınır. 4. Varlık, Bilgi ve Değer Anlayışları: Platon'un varlık, bilgi ve değer anlayışları "İyon" diyaloğu üzerinden irdelenir. Aristoteles'in varlık, bilgi ve değer anlayışları "Metafizik" eserinden örnekler verilerek açıklanır. 5. Sonuç: MÖ 6. yüzyıl-MS 2. yüzyıl felsefesinin temel kavramları ve filozofların görüşleri özetlenir.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Formatif Değerlendirme: Ders boyunca sorulan sorulara verilen cevaplar Öğrencilerin derse katılımı ve aktiflikleri Sumatif Değerlendirme: Konu ile ilgili kısa cevaplı sorulardan oluşan bir test Filozofların görüşlerini karşılaştırma odaklı bir ödev