11.sınıf Felsefe dersi 26. Hafta
günlük planı indir 26. HAFTA
: Özgürlük Problemi
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
11.SINIF Felsefe DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Felsefe
Sınıf: 11.Sınıf
Hafta: 26. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: 18. Yüzyıl - 19. Yüzyıl Felsefesi
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Özgürlük Problemi
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrenciler J. J. Rousseau'nun "İnsan özgür doğar oysa her yerde zincire vurulmuştur" sözünü anlayacaklardır. Öğrenciler özgürlük kavramını ve bunun felsefi yorumlarını tartışabileceklerdir.
Öğretim Yöntemleri: Tartışma Örneklendirme
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Tahta veya akıllı tahta J. J. Rousseau'nun "İnsan özgür doğar oysa her yerde zincire vurulmuştur" sözü
Öğrenme Öğretme Süreci:
Giriş Öğretmen, öğrencilere J. J. Rousseau'nun sözünü okur ve özgürlük kavramına kısaca değinir. Öğrencilerden sözle ilgili ilk düşüncelerini paylaşmaları istenir. Tartışma Öğretmen, öğrencilere sözle ilgili bir tartışma başlatmalarını önerir. Öğrencilerden aşağıdaki soruları tartışmaları istenir: Rousseau'nun neyi kastettiğini düşünüyorlar? İnsanlar neden özgür doğsalar da zincire vurulurlar? Özgürlük nedir ve nasıl elde edilir? Örneklendirme Öğretmen, öğrencilere tarihsel ve modern örnekler sunarak özgürlük problemini somutlaştırır. Örneğin, kölelik, totalitarizm, ekonomik baskılar gibi özgürlüğü kısıtlayan faktörler tartışılır. Öğrencilerden bu örneklerin Rousseau'nun sözüyle nasıl ilişkili olduğunu düşünmeleri istenir. Sonuç Öğretmen, tartışmayı özetler ve Rousseau'nun sözünün felsefi anlamını vurgular. Öğrenciler, özgürlük probleminin felsefi önemi ve toplumsal sonuçları hakkında kendi görüşlerini paylaşırlar.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerden, Rousseau'nun sözünü ele alan kısa bir deneme yazmaları istenir. Denemelerde öğrencilerin özgürlük kavramını anlayışları, tartışma noktalarına verdikleri yanıtlar ve kişisel bakış açıları değerlendirilir.