9.Sınıf Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi Dersi Günlük Plan - 8. Hafta
9.sınıf Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi dersi 8. Hafta
günlük planı indir 8. HAFTA
: Yeni Türk Devletinde Yönetim Anlayışındaki Değişim
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
9.SINIF Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi
Sınıf: 9.Sınıf
Hafta: 8. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Türklerde Devlet Teşkilatı
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Yeni Türk Devletinde Yönetim Anlayışındaki Değişim
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrenciler, yeni Türk devletinin yönetim anlayışında meydana gelen değişimi siyasi açıdan değerlendirebileceklerdir. Öğrenciler, ulus devlet yapısına geçiş sürecinin sebeplerini açıklayabileceklerdir. Öğrenciler, saltanatın kaldırılma gerekçelerini ele alabileceklerdir. Öğrenciler, I. ve II. Meclis'in milletvekili yapısını ve halkı temsil etme gücünü günümüzle ilişkilendirebileceklerdir.
Öğretim Yöntemleri: Anlatım Soru-Cevap İnceleme Grup Tartışması
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı Sesli ve görüntülü eğitim araçları Akıllı Tahta
Öğrenme Öğretme Süreci:
Giriş: Önceki derste ele alınan konuların tekrarı Günün konusunun tanıtılması Ulus Devlet Yapısına Geçiş Sebepleri: Osmanlı Devleti'nin çöküş nedenleri Milliyetçilik akımının etkisi Batılı devletlerin baskıları EBA üzerinden dönemin tarihi görüntüleri ve belgelerinin incelenmesi Saltanatın Kaldırılması Gerekçeleri: Saltanatın Cumhuriyetin ilkeleriyle çelişmesi Saltanatın halkın egemenliğini kısıtlaması Saltanatın ekonomik yükü Akıllı Tahta üzerinden konuyla ilgili sunum I. ve II. Meclis'in Yapısı ve Temsil Gücü: I. Meclis'in kuruluş amacı ve üye yapısı II. Meclis'in seçim sistemi ve milletvekili profilleri I. ve II. Meclis'in benzerlikleri ve farklılıkları Öğrencilerin gruplara ayrılarak bu konuyu incelemeleri ve sınıfça tartışmaları Sonuç: Yeni Türk devletinde yönetim anlayışındaki değişimin önemi Günümüz Türkiye'sine yansımaları
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Dersin sonunda öğrencilere konuyla ilgili kısa bir yazılı sınav uygulanır. Öğrencilerin grup tartışmaları sırasında gösterdikleri performans gözlemlenir ve değerlendirilir. Ders sonu ödevi olarak öğrencilerden konuyu özetleyen bir makale yazmaları istenir.
..................... Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi Öğretmeni