11.sınıf Felsefe dersi 15. Hafta
günlük planı indir 15. HAFTA
: 15. Yüzyıl-17. Yüzyıl Felsefesini Hazırlayan Düşünce Ortamı
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
11.SINIF Felsefe DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Felsefe
Sınıf: 11.Sınıf
Hafta: 15. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: 15. Yüzyıl - 17. Yüzyıl Felsefesi
Alt Öğrenme Alanı-Konu: 15. Yüzyıl-17. Yüzyıl Felsefesini Hazırlayan Düşünce Ortamı
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: 15. yüzyıl-17. yüzyıl felsefesinin ortaya çıkış ortamını açıklamak. 12. yüzyıldaki çeviri faaliyetlerinin 15. yüzyıl-17. yüzyıl felsefesine etkilerini tartışmak. MÖ 6. yüzyıl-MS 2. yüzyıl ve MS 2. yüzyıl-MS 15. yüzyıl felsefesinin 15. yüzyıl-17. yüzyıl felsefesi üzerindeki etkilerini incelemek.
Öğretim Yöntemleri: Anlatım Soru-Cevap Karşılaştırma Örneklendirme
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Akıllı tahta veya projeksiyon cihazı Çeşitli kaynaklardan toplanan metinler ve belgeler Öğrencilerin not alabilecekleri malzemeler
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Öğretmen, 15. yüzyıl-17. yüzyıl felsefesinin ortaya çıkış ortamının önemini vurgular. 2. Öğrencilere, 12. yüzyıldaki çeviri faaliyetlerinin Aristoteles ve Platon gibi antik Yunan filozoflarının eserlerinin Latince'ye çevrilmesine yol açtığını açıklar. 3. Bu çevirilerin, ortaçağ skolastisizminden sonra felsefi düşüncede yeni bir canlanmaya neden olduğunu vurgular. 4. Öğrencilerle birlikte, MÖ 6. yüzyıl-MS 2. yüzyıl ve MS 2. yüzyıl-MS 15. yüzyıl felsefesinin öne çıkan fikirlerini tartışır. 5. Bu felsefi dönemlerin insan doğası, bilgi ve gerçeklik konularındaki görüşlerinin 15. yüzyıl-17. yüzyıl felsefesi üzerindeki etkilerini örneklerle açıklar. 6. Öğrencilere, 15. yüzyıl-17. yüzyıl felsefesinin ortaya çıkışında hümanizm, Rönesans ve Reform gibi diğer düşünce akımlarının da rol oynadığını hatırlatır. 7. Son olarak, öğrencilere bu düşünce ortamının nasıl modern felsefenin temelini attığını özetler.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerden, 12. yüzyıldaki çeviri faaliyetlerinin 15. yüzyıl-17. yüzyıl felsefesi üzerindeki etkilerini tartışan bir deneme yazmaları istenir. Öğrencilerden, MÖ 6. yüzyıl-MS 2. yüzyıl ve MS 2. yüzyıl-MS 15. yüzyıl felsefesinin 15. yüzyıl-17. yüzyıl felsefesi üzerindeki etkisini karşılaştıran bir sunum hazırlamaları istenir.