9.Sınıf Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Dersi Günlük Plan - 17.Hafta
9.sınıf Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü dersi 17.Hafta
günlük planı indir 17.HAFTA
: Hastanın/Yaralının Durumunun Değerlendirilmesi ve Temel Yaşam Desteği
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
9.SINIF Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü
Sınıf: 9.Sınıf
Hafta: 17.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: İlk Yardımla İlgili Temel Bilgiler
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Hastanın/Yaralının Durumunun Değerlendirilmesi ve Temel Yaşam Desteği
Süre: 1 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrenciler hastanın/yaralının durumunun değerlendirilmesinin amacını anlayabilecekler. Öğrenciler hastanın/yaralının bilincinin, solunum yolu açıklığının, solunumunun ve dolaşımının değerlendirebilecekler. Öğrenciler temel yaşam desteği uygulamalarını bilecek ve uygulayabilecekler.
Öğretim Yöntemleri: Tartışma Sözlü anlatım Gözlem Soru-cevap Araştırma
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Görsel materyaller veya maketler Temel Yaşam Desteği filmi Hemlich manevrası maketleri veya öğrenciler
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Hastanın/yaralının durumunun değerlendirilmesinin önemi ve amacı tartışılacaktır. 2. Temel yaşam desteğinin (A, B, C) adımları uygulamalı olarak gösterilecektir. 3. Öğrencilere solunum yolu tıkanıklığı hakkında kendi deneyimlerinden örnekler vermeleri istenecektir. 4. Doğru ve yanlış müdahaleler üzerinde tartışılacaktır. 5. Hemlich manevrası maket veya öğrenciler üzerinde uygulamalı olarak gösterilecektir. 6. Boğulma anında ilk yardım uygulaması gösteren bir film öğrencilere izlettirilecektir. 7. Uygulama sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar tartışılacaktır.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerden Temel Yaşam Desteği adımlarını sıralamaları istenecektir. Öğrencilerden Hemlich manevrasını uygulamaları istenecektir. Öğrencilerden boğulma anında ilk yardım uygulamalarını özetlemeleri istenecektir.
..................... Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Öğretmeni