9.Sınıf Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Dersi Günlük Plan - 30.Hafta
9.sınıf Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü dersi 30.Hafta
günlük planı indir 30.HAFTA
: Raylı Sistemlerde Güvenli Yolculuk
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
9.SINIF Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü
Sınıf: 9.Sınıf
Hafta: 30.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Trafik Güvenliği
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Raylı Sistemlerde Güvenli Yolculuk
Süre: 1 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrenciler, raylı sistemleri kullanırken uyulması gereken güvenlik kurallarını öğrenir. Öğrenciler, trafikte aydınlatmanın yetersiz olduğu yerlerde doğabilecek sonuçları anlar.
Öğretim Yöntemleri: Tartışma Sözlü Anlatım Gözlem Soru-Cevap Araştırma
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı MEB onaylı kaynak kitap ve dergiler Bilimsel eserler, bilimsel dergiler (Bilim ve Teknik dergisi vb.) Konu ile ilgili CD'ler Etkileşimli tahta Cevap:la ilgili belgesel, film, simülasyon EBA içerikleri
Öğrenme Öğretme Süreci:
Öğrencilere, "Raylı sistemlerde güvenli yolculuk için hangi kurallara uyulmalıdır?" sorusu yöneltilir. Öğrencilerin yanıtları tahtaya yazılır. Ders kitabı ve kaynaklar kullanılarak, güvenlik kuralları ayrıntılı olarak anlatılır. Örneğin; platform kenarlarında güvenli mesafe bırakma, hareket halindeki trenlere binmeme, çantaların ve eşyaların uygun şekilde taşınması gibi. Konu ile ilgili film veya belgesel gösterilerek, aydınlatmanın yetersiz olduğu yerlerde trafikte doğabilecek sonuçlar tartışılır. Öğrencilerden, bu gibi durumlarda alabilecekleri önlemler hakkında görüşleri alınır. Öğrencilere, bisiklet ve motosiklet kullanımı ile ilgili güvenlik kurallarını içeren poster veya afiş hazırlatılır. Öğrenciler, hazırladıkları çalışmaları sınıfla paylaşır ve kurallar hakkında bilgi alışverişi yapar. Dersin sonunda, öğrencilere konu ile ilgili araştırma ödevi verilir. Öğrencilerden, raylı sistemlerde meydana gelen kazaların nedenlerini ve önlem alınması gereken konuları araştırmaları istenir.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin poster veya afiş hazırlama çalışmaları değerlendirilir. Konu ile ilgili araştırma ödevleri değerlendirilir. Ders boyunca öğrencilerin katılımları ve tartışmalara yaptıkları katkılar gözlemlenerek değerlendirilir.
..................... Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Öğretmeni