9.Sınıf Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Dersi Günlük Plan - 15. Hafta
9.sınıf Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü dersi 15. Hafta
günlük planı indir 15. HAFTA
: İlk Yardımın Amaçları ve Temel Uygulamaları
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
9.SINIF Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü
Sınıf: 9.Sınıf
Hafta: 15. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: İlk Yardımla İlgili Temel Bilgiler
Alt Öğrenme Alanı-Konu: İlk Yardımın Amaçları ve Temel Uygulamaları
Süre: 1 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrenciler, ilk yardımın amaçlarını ve temel uygulamalarını anlayacaklardır. Öğrenciler, kaza anında temel ilk yardım uygulamalarının önemini kavrayacaklardır (Koruma-Bildirme-Kurtarma). Öğrenciler, acil durumlarda 112'nin aranmasının önemini ve gerekli bilgilerin doğru olarak verilmesinin bir insanlık görevi olduğunu anlayacaklardır. Öğrenciler, 112'nin gereksiz yere meşgul edilmemesinin insan hayatını kurtarmada ne kadar önemli olduğunu kavrayacaklardır. Öğrenciler, ilk yardımın ABC'sini öğreneceklerdir. Öğrenciler, hayat kurtarmanın önemini anlayacaklardır.
Öğretim Yöntemleri: Tartışma Sözlü Anlatım Gözlem Soru-Cevap Araştırma
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı MEB onaylı kaynak kitaplar ve dergiler Bilimsel eserler, bilimsel dergiler (Bilim ve Teknik dergisi vb.) Etkileşimli tahta EBA içerikleri
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Önceki haftalarda öğrenilen konuların kısa bir özetlemesi yapılır. 2. İlk yardımın tanımını ve amacını öğrencilerle paylaşılır. 3. Kaza anında ilk yardımın temel uygulamaları (Koruma-Bildirme-Kurtarma) üzerinde durulur. 4. Öğrencilerin, 112'nin aranmasının önemini ve gerekli bilgilerin doğru olarak verilmesinin bir insanlık görevi olduğunu anlamaları sağlanır. 5. 112'nin gereksiz yere meşgul edilmemesinin insan hayatını kurtarmada ne kadar önemli olduğu vurgulanır. 6. İlk yardımın ABC'si hakkında detaylı bilgi verilir. 7. Hayat kurtarmanın önemi, örnek olaylar ve tanık ifadelerinin yer aldığı video, gazete ve dergi haberlerinden alıntılarla vurgulanır. 8. Madde bağımlılığı nedeniyle sorun yaşayan bir gencin maddeye başlama sebepleri, etkileri, yaşamını nasıl etkilediği hakkında bir tartışma ortamı oluşturulur. 9. Öğrencilerin ilk yardımın temel uygulamalarından olan bildirmenin önemini kavramaları için bir öğrenci 112 personeli, başka bir öğrenci hasta/yaralı yakını gibi davranarak 112'nin aranması sırasında geçen bir diyaloğu canlandırır. 10. Canlandırma sırasında yapılan hatalar diğer öğrenciler tarafından tespit edilir, yanlışlar düzeltilir. Doğru bir diyalogun nasıl olması gerektiği yeniden canlandırılır.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin ilk yardımın amaçlarını ve temel uygulamalarını anladıklarını kontrol etmek için yazılı bir sınav yapılır. Öğrencilerin 112'yi doğru şekilde arama becerilerini değerlendirmek için bir simülasyon gerçekleştirilir. Öğrencilerin ilk yardımın ABC'sini anladıklarını belirlemek için sözlü bir sınav yapılır. Öğrencilerin hayat kurtarmanın önemini kavradıklarını değerlendirmek için bir proje ödevi verilir.
..................... Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Öğretmeni