6.Sınıf Kültür ve Medeniyetimize Yön Verenler Dersi Günlük Plan - 3. Hafta
6.sınıf Kültür ve Medeniyetimize Yön Verenler dersi 3. Hafta
günlük planı indir 3. HAFTA
: Konargöçer Yaşamın Türk Kültür ve Medeniyetine Etkileri
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
6.SINIF Kültür ve Medeniyetimize Yön Verenler DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Kültür ve Medeniyetimize Yön Verenler
Sınıf: 6.Sınıf
Hafta: 3. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: İSLAMİYET ÖNCESİ KÜLTÜR VE MEDENİYET
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Konargöçer Yaşamın Türk Kültür ve Medeniyetine Etkileri
Süre: 2 ders saati
BÖLÜM II
Kazanımlar: SKMYV.1.1.3. Konargöçer yaşamın Türk kültür ve medeniyetine olan etkilerini kavrar.
Öğretim Yöntemleri: Anlatım İnceleme Araştırma Grup Tartışması
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: E-kitap Haber videoları Genel Ağ
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Giriş (15 dakika) Öğrencilere konu hakkında giriş bilgileri verilir. Konargöçerliğin tanımı ve özellikleri açıklanır. Türklerin tarih boyunca konargöçer bir topluluk olduğu vurgulanır. 2. Konargöçer Yaşamın Türk Kültürüne Etkileri (45 dakika) Öğrenciler, konargöçer yaşamın Türk diline, sanatına, müziğine ve sosyal yapısına olan etkilerini araştırmaları için gruplara ayrılır. Gruplar, bulgularını sınıf ile paylaşır. Öğretmen, grupların bulgularını toparlar ve tartışır. 3. Konargöçer Yaşamın Türk Medeniyetine Etkileri (45 dakika) Öğrenciler, konargöçer yaşamın Türk mimarisine, teknolojisine ve devlet yapısına olan etkilerini incelerler. Öğretmen, öğrencileri bu etkiler üzerinde yorum yapmaları ve örnekler vermeleri için yönlendirir. Sınıfça Türklerin konargöçer yaşamdan yerleşik hayata geçişinin medeniyetlerine etkisi tartışılır. 4. Karşılaştırma ve Analiz (30 dakika) Öğrenciler, Türklerin konargöçer yaşamının özelliklerini günümüzdeki göçebe toplulukların yaşamlarıyla karşılaştırır ve analiz ederler. Öğretmen, karşılaştırma ve analiz sonucunda ortaya çıkan benzerlikleri ve farklılıkları vurgular. 5. Tartışma (15 dakika) Öğrenciler, konargöçer yaşamın Türk kültür ve medeniyetinin gelişiminde oynadığı rol hakkında tartışırlar. Tartışma, öğrencilerin farklı bakış açılarını görmelerine ve konuyu daha derinlemesine anlamalarına yardımcı olur.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin gruplar halinde yaptıkları araştırmalar değerlendirilir. Öğrencilerin tartışmalara katılımları ve konuya ilişkin bilgileri gözlemlenir. Hafta sonunda, öğrencilerin konuyu anladıklarını ve kavradıklarını belirlemek için bir yazılı sınav yapılır.
..................... Kültür ve Medeniyetimize Yön Verenler Öğretmeni