10.Sınıf İslam Bilim Tarihi Dersi Günlük Plan - 8.Hafta
10.sınıf İslam Bilim Tarihi dersi 8.Hafta
günlük planı indir 8.HAFTA
: Erken Abbasî Döneminde Felsefe ve Mantık Çalışmaları
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
10.SINIF İslam Bilim Tarihi DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: İslam Bilim Tarihi
Sınıf: 10.Sınıf
Hafta: 8.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: ERKEN ABBASİ DÖNEMİNDE BİLİM VE FELSEFE (VIII-IX. YÜZYIL)
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Erken Abbasî Döneminde Felsefe ve Mantık Çalışmaları
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Erken Abbasî döneminde yapılan felsefe çalışmalarını tanır. İslam öncesi filozoflardan Aristo'nun eserlerinin Arapçaya tercüme edilmesindeki rolünü kavrar. El-Kindî'nin İslam dünyasında felsefe çalışmalarının öncüsü olduğunu bilir. Erken Abbasî döneminde yapılan mantık çalışmalarını ifade eder. Farabi'nin Aristo mantığını İslam dünyasına tanıttığını öğrenir.
Öğretim Yöntemleri: Düz anlatım Soru-cevap Tartışma Beyin fırtınası
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı İnternet
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Giriş Önceki derste İslam'ın bilimlere verdiği önemin vurgulanması. Erken Abbasî döneminin İslam bilim geleneğinin oluşmasındaki önemi. 2. Erken Abbasî Döneminde Felsefe Çalışmaları İslam öncesi filozoflardan Aristo'nun eserlerinin Abdullah b. Mukaffâ tarafından Arapçaya tercüme edilmesi. El-Kindî'nin İslam dünyasında felsefe çalışmalarının öncüsü olarak rolü. El-Kindî'nin felsefe alanındaki çalışmaları ve katkıları. 3. Erken Abbasî Döneminde Mantık Çalışmaları Farabi'nin Aristo mantığını İslam dünyasına tanıttığı ifade edilir. Mantığın temel kavramları ve önemi tartışılır. Farabi'nin mantık alanındaki katkıları ve eserleri. 4. Sınıf Tartışmas Öğrencilerden felsefe ve mantığın İslam bilim geleneğindeki önemini tartışmaları istenir. Öğrencilerin görüşleri paylaşılarak sonuç çıkarılır. 5. Sonuç Erken Abbasî döneminde yapılan felsefe ve mantık çalışmalarının İslam bilim geleneğinin oluşumundaki etkisinin vurgulanması. Bugünkü bilim dünyasında felsefe ve mantığın önemi üzerinde durulur.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Ders sonunda öğrencilerin felsefe ve mantık kavramlarını anladıklarını belirlemek için kısa bir quiz düzenlenir. Öğrencilerden erken Abbasî döneminde felsefe ve mantık alanında yapılan çalışmaların önemi hakkında bir kompozisyon yazmaları istenir.
..................... İslam Bilim Tarihi Öğretmeni