10.Sınıf Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi Dersi Günlük Plan - 33.Hafta
10.sınıf Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi dersi 33.Hafta
günlük planı indir 33.HAFTA
: Türklerde Spor
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
10.SINIF Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi
Sınıf: 10.Sınıf
Hafta: 33.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Türk Kültür ve Medeniyeti
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Türklerde Spor
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: İlk Türk devletlerinde yapılan spor faaliyetlerini ve bu faaliyetlerin sosyal hayata etkilerini açıklamak. Türklerin geleneksel spor dallarının işlev ve amaçlarını incelemek.
Öğretim Yöntemleri: Anlatım Soru-Cevap Grup Tartışması
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı Sesli ve görüntülü eğitim araçları Akıllı Tahta
Öğrenme Öğretme Süreci:
Giriş Öğretmen, Türk kültüründe sporun önemini vurgulayarak derse başlar. İlk Türk devletlerindeki spor faaliyetleri hakkında kısa bir bilgi verir. Anlatım Öğretmen, Türklerin geleneksel spor dallarını (çevgan, okçuluk, binicilik, güreş, cirit, mızrak, mangala, gökbörü, kızbörü, koşu, tepük ve avcılık) tanıtır. Her bir spor dalının işlevini, amaçlarını ve sosyal hayattaki önemini açıklar. Grup Çalışması Sınıf, Türklerin geleneksel spor dallarının modern yorumları üzerine gruplara ayrılır. Gruplar, seçtikleri spor dalının günümüzdeki önemi ve yansımaları hakkında kısa birer sunum hazırlar. Bireysel Çalışmalar Öğrencilere, Türk spor kültürüne dair ek bilgiler içeren bir metin verilir. Öğrenciler metni okuyarak Türk sporunun tarihsel gelişimini ve toplumsal etkilerini inceler. Tartışma Metin incelemesinin ardından, öğrenciler Türk spor kültürünün tarihsel kökenlerini ve günümüzdeki yansımalarını tartışırlar. Tekrarlama Öğretmen, derste işlenen önemli noktaları tekrar eder ve öğrencilere konuyu pekiştirmelerini sağlar.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin grup sunumlarını değerlendirme. Ders sonunda öğrencilere, Türklerin geleneksel spor dallarının tarihsel gelişimine ve sosyal hayata etkilerine ilişkin kısa bir yazılı test uygulama.
..................... Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi Öğretmeni