10.Sınıf İslam Bilim Tarihi Dersi Günlük Plan - 6. Hafta
10.sınıf İslam Bilim Tarihi dersi 6. Hafta
günlük planı indir 6. HAFTA
: Astronomi ve Kimya
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
10.SINIF İslam Bilim Tarihi DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: İslam Bilim Tarihi
Sınıf: 10.Sınıf
Hafta: 6. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: ERKEN ABBASİ DÖNEMİNDE BİLİM VE FELSEFE (VIII-IX. YÜZYIL)
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Astronomi ve Kimya
Süre: 2 ders saati
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrenciler, astronomi biliminin vakit ve zaman ölçümü, kıble yönünü belirleme, karada ve denizde yol bulma konularındaki gerekliliğini vurgular. Öğrenciler, pusulanın kullanımı ve önemini anlar. Öğrenciler, İbrahim el-Fezârî'nin astronomi gözlem aracı ilk usturlap örneği, Yakub İbn-i Tarık'ın astronomi tabloları ve diğer çalışmaları hakkında bilgi edinir. Öğrenciler, Câbir b. Hayyân'ın çalışmalarını ve cıva ve kükürt ile ilgili kimya teorisini tanır.
Öğretim Yöntemleri: Düz anlatım Problem çözme Örnek olay Beyin fırtınası Laboratuvar deneyi
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Su pusulası malzemeleri Cıva ve kükürt deneyi malzemeleri İbrahim el-Fezârî'nin ilk usturlabı ve Yakub İbn-i Tarık'ın astronomi tabloları görselleri
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Ders Saati: Astronomi biliminin zaman ve yön belirlemedeki önemi vurgulanır. Pusulanın icadı ve kullanım alanları anlatılır. Öğrenciler, su pusulası yaparak pratik kazanırlar. İbrahim el-Fezârî'nin ilk usturlabı ve Yakub İbn-i Tarık'ın astronomi tabloları incelenir. 2. Ders Saati: Kimya biliminin tarihçesi ve Câbir b. Hayyân'ın çalışmaları anlatılır. Cıva ve kükürt ile ilgili kimya teorisi açıklanır. Öğrenciler, cıva ve kükürt deneyi yaparak kimyasal reaksiyonları gözlemlerler. Câbir b. Hayyân'ın kimya alanındaki diğer katkıları tartışılır.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin su pusulası yapma performansları gözlemlenir. Astronomi ve kimya ile ilgili quizler uygulanır. Öğrencilerden, İbrahim el-Fezârî ve Yakub İbn-i Tarık'ın çalışmalarının önemini özetleyen bir rapor yazmaları istenir.
..................... İslam Bilim Tarihi Öğretmeni