10.Sınıf İslam Bilim Tarihi Dersi Günlük Plan - 26.Hafta
10.sınıf İslam Bilim Tarihi dersi 26.Hafta
günlük planı indir 26.HAFTA
: İslam Medeniyetinde Sağlık Kurumları ve Tıp Eğitimi
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
10.SINIF İslam Bilim Tarihi DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: İslam Bilim Tarihi
Sınıf: 10.Sınıf
Hafta: 26.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: İSLAM DÜNYASINDA ASTRONOMİ, TIP VE MÜHENDİSLİK ALANINDAKİ GELİŞMELER (XIII. YÜZYIL)
Alt Öğrenme Alanı-Konu: İslam Medeniyetinde Sağlık Kurumları ve Tıp Eğitimi
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrenciler, İslam medeniyetinde sağlık kurumlarının oluşumundaki etkenleri açıklayabilecektir. Öğrenciler, İslam'da ilk kurulan hastahaneler, şifahaneler, bimarhaneler ve eczaneler hakkında bilgi sahibi olabilecektir. Öğrenciler, İslam medeniyetinde tıp eğitiminin özelliklerini anlayabilecektir. Öğrenciler, El-Mustansiriye tıp medresesinde verilen modern tıp eğitimi hakkında bilgi sahibi olabilecektir. Öğrenciler, bir doktorun günlük vizite uygulamasını canlandırabilecektir.
Öğretim Yöntemleri: Düz anlatım Soru-cevap Problem çözme Rol oynama
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı Slaytlar İnternet
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Saat: Öğrencilere, İslam medeniyetinde sağlık kurumlarının oluşumundaki etkenler anlatılır. İslam'da ilk kurulan hastahaneler, şifahaneler, bimarhaneler ve eczaneler hakkında bilgi verilir. Öğrencilere, İslam medeniyetinde tıp eğitiminin özellikleri anlatılır. El-Mustansiriye tıp medresesi ve burada verilen modern tıp eğitimi hakkında bilgi verilir. 2. Saat: Öğrenciler, bir doktorun günlük vizite uygulamasını canlandıran bir rol oynama etkinliği gerçekleştirir. Öğrenciler, sınıfta benzer bir diyalog hazırlar ve dönemin hastane ve hasta vizite uygulamasını canlandırır.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin, İslam medeniyetinde sağlık kurumlarının oluşumundaki etkenler ve tıp eğitiminin özellikleri hakkındaki bilgileri değerlendirilir. Öğrencilerin rol oynama etkinliğindeki performansları değerlendirilir. Öğrencilerin, kendi hazırladıkları diyaloglardaki tarihi gerçekliği ve yaratıcılığı değerlendirilir.
..................... İslam Bilim Tarihi Öğretmeni