10.Sınıf İslam Bilim Tarihi Dersi Günlük Plan - 18.Hafta
10.sınıf İslam Bilim Tarihi dersi 18.Hafta
günlük planı indir 18.HAFTA
: İbn Sina'nın Bilimsel Çalışmaları
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
10.SINIF İslam Bilim Tarihi DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: İslam Bilim Tarihi
Sınıf: 10.Sınıf
Hafta: 18.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: İSLAM’DA BİLİM VE EĞİTİMDE GELİŞMELER (XI-XII. YÜZYIL)
Alt Öğrenme Alanı-Konu: İbn Sina'nın Bilimsel Çalışmaları
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: a. İbn Sina'nın tıp, felsefe, fizik ve kimya bilimleri açısından önemini kavrar. b. Kânûn fi't-tibb kitabının İslam ve Batı tıbbına etkilerini anlar.
Öğretim Yöntemleri: Tartışma Soru-Cevap Beyin Fırtınası Örnek Olay
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı İnternet Görsel yardımcılar
Öğrenme Öğretme Süreci:
Giriş: Öğrencilere İbn Sina'nın İslam Bilim Tarihi'ndeki önemi hakkında bir giriş yapın. Öğrencilerden İbn Sina ile ilişkilendirdikleri bilim dallarını tartışmalarını isteyin. Kânûn fi't-tibb Kitabı : Kânûn fi't-tibb kitabının içeriği ve önemi hakkında bilgi verin. Öğrencilere kitaptan bazı bölümleri okuyun ve tartışmalarını sağlayın. İslam ve Batı tıbbına olan etkilerini inceleyin. Tıp Alanındaki Katkıları : İbn Sina'nın tıp alanındaki öncü çalışmalarını tartışın. Hastalıkların teşhisi ve tedavisi konusundaki görüşlerini paylaşın. Öğrencilere tıpla ilgili örnek olaylar verin ve bunları İbn Sina'nın öğretileriyle ilişkilendirmelerini isteyin. Diğer Bilim Dalları : İbn Sina'nın felsefe, fizik ve kimya bilimlerine yaptığı katkıları özetleyin. Öğrencilere bu alanlardaki çalışmalarından bazı örnekler verin. Sonuç: İbn Sina'nın İslam Bilim Tarihi'ndeki mirasını tartışın. Öğrencilerden İbn Sina'nın çalışmalarının günümüz bilim dünyasındaki önemini değerlendirmelerini isteyin.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilere İbn Sina'nın bilimsel çalışmalarını ve Kânûn fi't-tibb kitabının önemini özetleyen kısa bir ödev verin. Öğrencilerin sınıftaki tartışmalara aktif katılımlarını gözlemleyin ve değerlendirin.
..................... İslam Bilim Tarihi Öğretmeni