12.Sınıf Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi Dersi Günlük Plan - 8. Hafta
12.sınıf Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi dersi 8. Hafta
günlük planı indir 8. HAFTA
: Yeni Türk Devletinde Yönetim Anlayışı
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
12.SINIF Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi
Sınıf: 12.Sınıf
Hafta: 8. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Türklerde Devlet Teşkilatı
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Yeni Türk Devletinde Yönetim Anlayışı
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrenciler, ulus devlet yapısına geçiş sürecinin sebeplerini anlayacaklar. Saltanatın kaldırılma gerekçelerini analiz edebilecekler. I ve II. Meclis'in milletvekili yapısını ve halkı temsil etme gücünü günümüzle ilişkilendirecekler.
Öğretim Yöntemleri: Anlatım Soru-Cevap İnceleme
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı Sesli ve görüntülü eğitim araçları Akıllı Tahta
Öğrenme Öğretme Süreci:
Giriş: Öğretmen, "Türklerde Devlet Teşkilatı" konusunu ve haftanın hedeflerini tanıtarak derse başlar. Anlatım: Öğretmen, ulus devlet yapısına geçiş sürecini tetikleyen sebepleri (Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşü, Batılılaşma hareketleri vb.) açıklar. Soru-Cevap: Öğrenciler, saltanağın kaldırılma gerekçeleri hakkında sorular sorarlar ve öğretmen bunları tartışır. İnceleme: Sınıfı iki gruba bölen öğretmen, her gruba I veya II. Meclis'in milletvekili yapısı ve halkı temsil etme gücünü inceletir. Tartışma: Gruplar, bulgularını paylaşır ve günümüz Türk demokrasisiyle karşılaştırır. Anlatım: Öğretmen, yeni Türk devletinde yönetim anlayışındaki değişimi siyasi açıdan değerlendirir. Tekrarlama: Öğrenciler, haftayı özetler ve yeni Türk devletinin kurulmasında yönetim anlayışının önemini tartışırlar.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrenciler, "Yeni Türk Devletinde Yönetim Anlayışının Siyasi Değerlendirmesi" konulu bir ödev hazırlayarak teslim ederler. Öğrencilerin tartışmalara ve incelemelere katılımları gözlemlenerek notlandırılır. Öğretmen, ders sonunda öğrencilerin hedeflere ulaşıp ulaşmadığını tespit etmek için bir sözlü sınav yapar.
..................... Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi Öğretmeni