12.Sınıf Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi Dersi Günlük Plan - 28.Hafta
12.sınıf Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi dersi 28.Hafta
günlük planı indir 28.HAFTA
: Cumhuriyet Dönemi’nde Eğitim ve Bilim
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
12.SINIF Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi
Sınıf: 12.Sınıf
Hafta: 28.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Türklerde Eğitim ve Bilim
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Cumhuriyet Dönemi’nde Eğitim ve Bilim
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Cumhuriyet Dönemi’nde gerçekleştirilen eğitim ve bilim alanındaki gelişmeleri analiz etmek. Cumhuriyet Dönemi’nde açılan eğitim kurumlarını inceleyerek eğitim alanında meydana gelen değişimleri açıklamak.
Öğretim Yöntemleri: Anlatım Soru-Cevap Grup Tartışması
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı Akıllı tahta Sesli ve görüntülü eğitim araçları
Öğrenme Öğretme Süreci:
Öğretmen, derste ilk olarak Cumhuriyet Dönemi’nin eğitim ve bilim alanında gerçekleştirdiği inkılapları anlatır. Ardından, öğrencilerle birlikte Cumhuriyet Dönemi’nde açılan eğitim kurumlarını inceler ve bu kurumların eğitim alanında meydana getirdiği değişimleri tartışırlar. Öğretmen, akıllı tahta üzerinde Cumhuriyet Dönemi’nde eğitim alanında yapılan reformları ve yenilikleri görselleştirir. Sesli ve görüntülü eğitim araçları yardımıyla öğrenciler, Cumhuriyet Dönemi’ndeki eğitim kurumlarının tarihsel gelişimini ve eğitimdeki dönüşümleri gözlemleyebilirler. Öğrenciler, grup tartışmaları yoluyla Cumhuriyet Dönemi’nde eğitim ve bilim alanında yaşanan sorunları ve çözüm yollarını analiz ederler. Dersin sonunda, öğretmen öğrencilerden Cumhuriyet Dönemi’nde eğitim ve bilim alanında gerçekleşen gelişmeleri özetleyen bir sunum hazırlamalarını ister.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin hazırladığı sunumlar değerlendirilir. Öğrencilerden sözlü olarak Cumhuriyet Dönemi’nde eğitim ve bilim alanında meydana gelen değişimler hakkında sorular sorulur. Öğrencilerin derslere aktif katılımları gözlemlenir ve değerlendirilir.
..................... Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi Öğretmeni