12.Sınıf Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi Dersi Günlük Plan - 36.Hafta
12.sınıf Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi dersi 36.Hafta
günlük planı indir 36.HAFTA
: Atatürk'ün Sporla İlgili Görüşleri ve Faaliyetleri
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
12.SINIF Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi
Sınıf: 12.Sınıf
Hafta: 36.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Türklerde Spor
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Atatürk'ün Sporla İlgili Görüşleri ve Faaliyetleri
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrencilerin sporun ve sportif faaliyetlerin önemini anlamalarını sağlamak. Öğrencilere Atatürk'ün spor konusundaki görüşlerini ve faaliyetlerini aktarmak. Öğrencilerin Cumhuriyet Dönemi'nde gerçekleştirilen spor faaliyetlerini incelemelerini desteklemek.
Öğretim Yöntemleri: Anlatım Soru-Cevap İnceleme Grup Tartışması
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı Sesli ve görüntülü eğitim araçları (Atatürk'ün sporla ilgili konuşmaları, fotoğraflar) Akıllı tahta
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Öğrencilere sporun önemi hakkında soru sorularak derse giriş yapılır. 2. Sporun hem bireysel hem de toplumsal faydaları anlatılır. 3. Atatürk'ün spor konusundaki görüşleri aktarılır (sağlıklı nesiller yetiştirme, millet olma bilincinin artması, uluslararası alanda başarı elde etme). 4. Atatürk'ün spor alanındaki faaliyetleri (Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın kurulması, spor kulüplerinin desteklenmesi) ele alınır. 5. Cumhuriyet Dönemi'nde gerçekleştirilen spor faaliyetleri (ilk ulusal Olimpiyat oyunları, uluslararası yarışmalara katılım) incelenir. 6. Öğrencilere Atatürk'ün sporla ilgili bir konuşması dinlettirilir. 7. Sporun günümüzdeki önemi ve Türkiye'nin spor alanında elde ettiği başarılar tartışılır. 8. Öğrencilerle grup çalışması yapılır ve Cumhuriyet Dönemi'nde Türkiye'nin katıldığı önemli spor müsabakaları araştırılır.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilere sporun önemiyle ilgili bir kompozisyon yazmaları istenir. Öğrencilerin grup çalışmalarındaki katılımları ve araştırmaları değerlendirilir. Ders sonu testi ile öğrencilerin konuyu ne kadar kavradıkları ölçülür.
..................... Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi Öğretmeni