12.Sınıf Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi Dersi Günlük Plan - 24. hafta
12.sınıf Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi dersi 24. hafta
günlük planı indir 24. HAFTA
: İlk Türk Devletleri Dönemi Eğitim ve Bilim Faaliyetleri
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
12.SINIF Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi
Sınıf: 12.Sınıf
Hafta: 24. hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Türklerde Eğitim ve Bilim
Alt Öğrenme Alanı-Konu: İlk Türk Devletleri Dönemi Eğitim ve Bilim Faaliyetleri
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Hun, Kök Türk ve Uygurların eğitim ve bilim faaliyetlerini örnekler üzerinden açıklamak. Türklerin eğitim ve bilime verdiği önemi vurgulamak.
Öğretim Yöntemleri: Anlatım Soru-Cevap İnceleme Grup Çalışması Bireysel Çalışmalar
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı Sesli ve görüntülü eğitim araçları Akıllı Tahta
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Öncelikle, öğrencilere Türk tarihinde eğitimin önemi hakkında bilgi verilir. 2. Hunların, Kök Türklerin ve Uygurların eğitim sistemleri hakkında kısa bir açıklama yapılır. 3. Hunların savaş sanatlarına verdikleri önem ve atıcılık eğitimleri anlatılır. 4. Kök Türklerin Orhun alfabesini geliştirdiği ve devlet teşkilatında yazıcı sınıfı oluşturduğu belirtilir. 5. Uygurların Maniheizm ve Budizm gibi dinleri kabul ettikleri ve bu dinlerin etkisiyle bilim ve sanat alanında ilerleme kaydettikleri vurgulanır. 6. Uygurların eğitim sisteminde iki aşamalı bir yapı olduğu ve Divan-ı Lügat-it Türk gibi önemli eserler verdikleri anlatılır. 7. Öğrencilere, ilk Türk devletlerinin eğitim ve bilim faaliyetlerine ilişkin çeşitli belgeler ve kaynaklar gösterilir. 8. Öğrenciler, verilen materyalleri inceleyerek Türklerin eğitim ve bilime verdiği önemi örnekler üzerinden tartışırlar. 9. Öğretmen, öğrencilerin tartışmalarına rehberlik eder ve destekleyici bilgiler verir. 10. Son olarak, ilk Türk devletleri döneminde eğitim ve bilimin Türk toplumunun gelişmesinde oynadığı rol özetlenir.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin derste aktif katılımları ve tartışmalara katkıları gözlemlenir. Öğrencilerin, verilen materyalleri inceledikten sonra yazdıkları özetler toplanır ve değerlendirilir. Öğrencilere, ilk Türk devletlerinin eğitim ve bilim faaliyetlerine ilişkin bir kısa sınav yapılır.
..................... Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi Öğretmeni