12.Sınıf İslam Bilim Tarihi Dersi Günlük Plan - 26.Hafta
12.sınıf İslam Bilim Tarihi dersi 26.Hafta
günlük planı indir 26.HAFTA
: İslam Uygarlığında Sağlık Kurumları ve Tıp Eğitimi
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
12.SINIF İslam Bilim Tarihi DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: İslam Bilim Tarihi
Sınıf: 12.Sınıf
Hafta: 26.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: İslam Uygarlığında Bilim
Alt Öğrenme Alanı-Konu: İslam Uygarlığında Sağlık Kurumları ve Tıp Eğitimi
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrenciler İslam uygarlığında sağlık kurumlarının oluşumundaki etkenleri anlayacaklardır. Öğrenciler İslam uygarlığında ilk kurulan hastaneleri, şifahaneleri, bimarhaneleri ve eczaneleri tanıyacaklardır. Öğrenciler İslam uygarlığında tıp eğitiminin özelliklerini öğreneceklerdir. Öğrenciler El-Mustansiriye Tıp Medresesi'nde verilen modern tıp eğitimini inceleyeceklerdir. Öğrenciler bir doktorun günlük vizite uygulamasını canlandırarak dönemin hastane ve hasta vizite uygulamasını anlayacaklardır.
Öğretim Yöntemleri: Düz Anlatım Soru-Cevap Problem Çözme
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders Kitabı Beyaz Tahta/Akıllı Tahta Makale Fotoğrafları Rol Oynama Senaryosu
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Giriş Öğrencilere İslam uygarlığındaki bilimsel gelişmelerin önemini hatırlatın. Bu derste İslam uygarlığında sağlık kurumları ve tıp eğitimine odaklanacağımızı belirtin. 2. Sağlık Kurumlarının Oluşumu İslam medeniyetinde sağlık kurumlarının oluşumunda dini, toplumsal ve ekonomik etkenlerin rolünü açıklayın. İlk kurulan hastaneler, şifahaneler, bimarhaneler ve eczanelerden bahsedin. 3. Tıp Eğitimi İslam uygarlığında tıp eğitiminin özelliklerini tartışın. El-Mustansiriye Tıp Medresesi'nde verilen modern tıp eğitimi üzerinde durun. 4. Hastane Vizite Uygulaması Bir doktorun günlük vizite uygulamasına ilişkin bir diyalog verin. Öğrencileri, dönemin hastane ve hasta vizite uygulamasını canlandıran benzer bir diyalog hazırlamaya teşvik edin. 5. Sonuç İslam uygarlığının sağlık kurumları ve tıp eğitimi alanındaki katkılarına vurgu yapın. Öğrencilerin konu hakkında sorularını yanıtlayın.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin benzer bir diyalog hazırlama ödevlerini toplayın ve değerlendirin. Öğrencilere konu hakkında kısa bir test uygulayın.
..................... İslam Bilim Tarihi Öğretmeni