12.Sınıf İslam Bilim Tarihi Dersi Günlük Plan - 30. Hafta
12.sınıf İslam Bilim Tarihi dersi 30. Hafta
günlük planı indir 30. HAFTA
: İslam'da Kartografinin Gelişimi
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
12.SINIF İslam Bilim Tarihi DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: İslam Bilim Tarihi
Sınıf: 12.Sınıf
Hafta: 30. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: İSLAM’DA ASTRONOMİ VE BATI DÜNYASINA ETKİLERİ (XIV-XV. YÜZYIL)
Alt Öğrenme Alanı-Konu: İslam'da Kartografinin Gelişimi
Süre: 2 ders saati
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrenciler, İslam'da kartografinin gelişim sürecini anlayacaklardır. Öğrenciler, Atlas Okyanusu ve Amerika kıtasının keşfi ile İslam'da kartografinin ilişkisi hakkında bilgi edineceklerdir. Öğrenciler, Piri Reis'in Kitab-ı Bahriyesi ve "portolan" haritaları hakkında bilgi sahibi olacaklar. Öğrenciler, Piri Reis haritasını daha önceki yüzyıllara ait bir harita ile karşılaştıracaklar.
Öğretim Yöntemleri: Düz anlatım Soru-cevap Görsel destek Karşılaştırma
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı Atlas haritaları Piri Reis haritasının görüntüsü Daha önceki yüzyıllara ait bir harita görüntüsü
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Ders Saati: Öğrencilere İslam'da kartografinin önemi hakkında kısa bir giriş yapılır. Atlas Okyanusu ve Amerika kıtasının keşfi ile İslam'da kartografinin ilişkisi anlatılır. Piri Reis'in hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilir. Kitab-ı Bahriyesi ve "portolan" haritaları tanımlanır. 2. Ders Saati: Piri Reis haritası gösterilir ve özellikleri hakkında bilgi verilir. Piri Reis haritası, daha önceki yüzyıllara ait bir harita ile karşılaştırılır. Haritalar arasındaki benzerlikler ve farklılıklar üzerinde durulur. Öğrenciler, Piri Reis haritasının İslam kartografisinin zirve noktası olduğunu ve Avrupa'daki keşiflere büyük ölçüde katkıda bulunduğunu anlarlar.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerden, İslam'da kartografinin gelişimini özetleyen kısa bir rapor yazmaları istenir. Öğrenciler, Piri Reis haritasının önemini ve dünya haritacılığına katkılarını açıklayan bir sunum hazırlarlar. Öğrencilerin, Piri Reis haritası ile daha önceki yüzyıllara ait bir harita arasındaki benzerlik ve farklılıkları anladıklarından emin olmak için sorular sorulur.
..................... İslam Bilim Tarihi Öğretmeni