12.Sınıf İslam Bilim Tarihi Dersi Günlük Plan - 24.Hafta
12.sınıf İslam Bilim Tarihi dersi 24.Hafta
günlük planı indir 24.HAFTA
: İslam Toplumunda Gözlemsel Astronomi Çalışmalarının Önemi
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
12.SINIF İslam Bilim Tarihi DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: İslam Bilim Tarihi
Sınıf: 12.Sınıf
Hafta: 24.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: İSLAM DÜNYASINDA ASTRONOMİ, TIP VE MÜHENDİSLİK ALANINDAKİ GELİŞMELER (XIII. YÜZYIL)
Alt Öğrenme Alanı-Konu: İslam Toplumunda Gözlemsel Astronomi Çalışmalarının Önemi
Süre: 2 ders saati
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrenciler, İslam dünyasında gözlem yapma geleneğinin önemini anlayabilecektir. Antik Yunan astronomisi ile İslam dünyasında geliştirilen düzenli gözlem arasındaki farkı ayırt edebilecektir. El-Urdî ve Nasîrüddin et-Tûsî gibi önemli gözlemciler ve gözlemlerine aşina olabileceklerdir. Öğrenciler, Merâga Rasathanesi'nin İslam astronomisine katkılarını araştırabileceklerdir.
Öğretim Yöntemleri: Düz anlatım Soru-cevap Örnek olay Araştırma
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı Aydın Sayılı'nın "İslam'da Rasathaneler" adlı kitabından alıntılar İnternet
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Ders Saati Giriş: Öğrencilere, gözlemsel astronominin İslam dünyasındaki önemi hakkında bilgi verilir. Antik Yunan Astronomisiyle Karşılaştırma: Antik Yunan astronomisi ile İslam dünyasında geliştirilen düzenli gözlem arasındaki farklar tartışılır. Önemli Gözlemciler: El-Urdî ve gözlemleri hakkında bilgi verilir. Öğrenci Etkinliği: Öğrenciler, El-Urdî'nin gözlemleri hakkında kısa bir rapor yazarlar. 2. Ders Saati Nasîrüddin et-Tûsî ve Merâga Rasathanesi: Nasîrüddin et-Tûsî'nin çalışmaları ve Merâga Rasathanesi'ndeki katkıları anlatılır. Öğrenci Araştırması: Öğrenciler, Merâga Rasathanesi hakkında bir araştırma yaparlar ve bulgularını bir sunumla paylaşırlar. Sonuç: Gözlemsel astronominin İslam dünyasında oynadığı önemli rol vurgulanır.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: El-Urdî'nin gözlemleri hakkında öğrencilerin raporları toplanır ve değerlendirilir. Merâga Rasathanesi sunumları değerlendirilir. Öğrencilerin derste gösterdikleri katılım ve anlayışları gözlemlenir.
..................... İslam Bilim Tarihi Öğretmeni