11.Sınıf Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi Dersi Günlük Plan - 4.Hafta
11.sınıf Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi dersi 4.Hafta
günlük planı indir 4.HAFTA
: İlk Türk İslam Devletlerinde Yönetim Anlayışı
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
11.SINIF Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi
Sınıf: 11.Sınıf
Hafta: 4.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Türklerde Devlet Teşkilatı
Alt Öğrenme Alanı-Konu: İlk Türk İslam Devletlerinde Yönetim Anlayışı
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrenciler Kutadgu Bilig ve Siyasetname'den alıntılar yaparak devlet yöneticilerinde aranan özellikleri analiz edebileceklerdir. Öğrenciler Karahanlı, Büyük Selçuklu ve Türkiye Selçuklu Devletlerinin teşkilat yapısını karşılaştırabileceklerdir.
Öğretim Yöntemleri: Anlatım Soru-cevap Grup tartışması Bireysel çalışmalar Tekrarlama
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı Akıllı tahta Sesli ve görüntülü eğitim araçları
Öğrenme Öğretme Süreci:
Giriş Öğretmen, derse tarihsel bağlamdan bahsederek başlayacaktır. Öğrencilere İlk Türk İslam devletlerinin ortaya çıkışını ve yönetim biçimlerini özetleyecektir. Kutadgu Bilig ve Siyasetname Öğretmen, öğrencilere Kutadgu Bilig ve Siyasetname'den devlet yöneticilerinde aranan özellikleri içeren alıntılar okuyacaktır. Öğrenciler bu alıntılar üzerinde tartışacaklar ve devlet yöneticilerinde aranan nitelikleri çıkaracaklardır. Karahanlı, Büyük Selçuklu ve Türkiye Selçuklu Devletlerinin Teşkilat Yapısı Öğretmen, öğrencilere bu devletlerin teşkilat yapılarını gösteren şemalar sunacaktır. Öğrenciler bu şemaları inceleyerek devletlerin yönetim birimlerini karşılaştıracaklardır. Grup Tartışması Öğretmen, öğrencileri gruplara ayıracak ve her gruba farklı bir devlet atayacaktır. Gruplar, kendilerine atanan devletin yönetim anlayışını tartışacaklar ve diğer gruplara sunacaklardır. Tekrarlama Öğretmen, derste işlenen temel kavramları tekrar edecektir. Bireysel Çalışmalar Öğrenciler, devlet yöneticilerinde aranan özellikler veya devletlerin teşkilat yapıları hakkında bireysel araştırma yapacaklardır.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrenciler, devlet yöneticilerinde aranan özellikler ve devletlerin teşkilat yapıları hakkında kısa cevaplı bir sınavla değerlendirileceklerdir. Öğrencilerin bireysel araştırmaları da değerlendirilecektir.
..................... Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi Öğretmeni