11.Sınıf Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi Dersi Günlük Plan - 33.Hafta
11.sınıf Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi dersi 33.Hafta
günlük planı indir 33.HAFTA
: Türklerin Geleneksel Spor Dalları
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
11.SINIF Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi
Sınıf: 11.Sınıf
Hafta: 33.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Türklerde Spor
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Türklerin Geleneksel Spor Dalları
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Türklerin geleneksel sporlarının işlev ve amaçlarını açıklayabilmek. Türklerde sporun sosyal hayata etkilerini anlayabilmek. Geleneksel spor dallarının günümüzdeki önemini tartışabilmek.
Öğretim Yöntemleri: Anlatım Soru-Cevap Grup Tartışması Bireysel Çalışmalar Tekrarlama Grup Çalışması Yapılan İşi Yorumlama
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı Sesli ve görüntülü eğitim araçları Akıllı Tahta
Öğrenme Öğretme Süreci:
Giriş: Türklerde sporun önemi ve geleneksel spor dallarının sosyal hayattaki rolü hakkında kısa bir giriş konuşması yapılır. Anlatım: Ders kitabından ve görsel yardımcılar eşliğinde çevgan, okçuluk, binicilik, güreş, cirit, mızrak, mangala, gökbörü, kızbörüsü, koşu, tepük ve avcılık gibi geleneksel spor dallarının özellikleri, işlevleri ve amaçları anlatılır. Soru-Cevap: Öğrencilere anlatılan konularla ilgili sorular sorulur ve cevapları tartışılır. Grup Tartışmas Öğrenciler 3 kişilik gruplara ayrılır ve geleneksel spor dallarının günümüzdeki önemi ve etkileri konusunda tartışırlar. Bireysel Çalışmalar Öğrencilerden geleneksel spor dallarından birini seçerek onun tarihi, kültürel önemi ve modern uyarlamaları hakkında kısa bir araştırma yapmaları istenir. Tekrarlama Anlatılan konular özetlenir ve öğrenciler ödevleri hakkında bilgilendirilir. Grup Çalışması Öğrenciler, araştırmalarını sunarlar ve geleneksel spor dallarının modern uyarlamaları konusunda grup tartışmaları yaparlar. Yapılan İşi Yorumlama Dersin sonunda öğrencilerden geleneksel sporların Türk kültürü ve kimliği üzerindeki etkileri hakkında bir yorum yapmaları istenir.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin bireysel araştırmaları Grup tartışmaları sırasında gösterilen katılım Geleneksel sporların modern uyarlamaları konusundaki yorumlar
..................... Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi Öğretmeni