11.Sınıf Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi Dersi Günlük Plan - 28. Hafta
11.sınıf Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi dersi 28. Hafta
günlük planı indir 28. HAFTA
: Eğitim ve Bilimde Cumhuriyet Dönemi Gelişmeleri
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
11.SINIF Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi
Sınıf: 11.Sınıf
Hafta: 28. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Türklerde Eğitim ve Bilim
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Eğitim ve Bilimde Cumhuriyet Dönemi Gelişmeleri
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Cumhuriyet Dönemi'nde açılan eğitim kurumlarını ve bunların eğitim alanındaki önemini analiz etmek. Cumhuriyet Dönemi'nde eğitim ve bilim alanında gerçekleştirilen reformları ve bunların etkilerini incelemek.
Öğretim Yöntemleri: Anlatım Soru-Cevap İnceleme
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı Sesli ve görüntülü eğitim araçları Akıllı tahta
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Giriş Öğrencilere Cumhuriyet Dönemi'nin eğitim ve bilim alanındaki önemi anlatılır. Eğitim kurumlarının kuruluş amacı ve tarihçesi hakkında bilgi verilir. 2. Eğitim Kurumları Cumhuriyet Dönemi'nde açılan üniversiteler, yüksekokullar ve meslek okulları hakkında bilgi verilir. Bu kurumların eğitim alanına katkısı ve toplum üzerindeki etkisi tartışılır. 3. Reformlar Cumhuriyet Dönemi'nde eğitim ve bilim alanında gerçekleştirilen reformlar incelenir. Okullaşma oranının artması, laikliğin benimsenmesi ve kadınların eğitime katılımı gibi reformların önemi üzerinde durulur. 4. Bilim alanındaki Gelişmeler Cumhuriyet Dönemi'nde kurulan bilim kuruluşları ve araştırma merkezleri hakkında bilgi verilir. Bilim insanlarının yetiştirilmesi ve bilimsel çalışmaların desteklenmesi konusundaki reformlar işlenir. 5. Sonuç Cumhuriyet Dönemi'ndeki eğitim ve bilim alanındaki gelişmelerin toplum üzerindeki etkisi değerlendirilir. Bu dönemde atılan adımların günümüz Türk eğitim sistemi üzerindeki yansımaları tartışılır.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilere Cumhuriyet Dönemi'nde açılan eğitim kurumlarını ve bunların önemini açıklayan bir ödev verilir. Öğrencilerden dönem sonunda bir sunum hazırlamaları istenir. Sunumlarında, Cumhuriyet Dönemi'nde eğitim ve bilim alanında gerçekleştirilen reformların etkisini tartışacaklardır.
..................... Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi Öğretmeni