11.Sınıf Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi Dersi Günlük Plan - 12.Hafta
11.sınıf Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi dersi 12.Hafta
günlük planı indir 12.HAFTA
: Tanzimat Sonrası Toplumsal Değişimler
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
11.SINIF Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi
Sınıf: 11.Sınıf
Hafta: 12.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Türklerde Toplum Yapısı
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Tanzimat Sonrası Toplumsal Değişimler
Süre: 2 Saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Tanzimat sonrası Osmanlı toplumsal hayatındaki değişimleri analiz eder. Batı tarzı yaşam ve kültürün Osmanlı toplumuna etkisini inceler. 93 Harbi ve Balkan Savaşları'ndan sonra Anadolu'ya yapılan göçlerin toplumsal yapıya etkisini inceler. Günümüz Türkiye'sine yapılan göçlerle bağlantı kurar.
Öğretim Yöntemleri: Anlatım Soru-Cevap Grup Tartışması
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı Akıllı tahta Sesli ve görüntülü eğitim araçları
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Giriş Dersin konusunun ve hedeflerinin açıklanması Öğrencilerin konuyla ilgili ön bilgilerinin sorgulanması 2. Batı Tarzı Yaşam ve Kültürün Etkisi Batılılaşma hareketinin tarihsel gelişimi Tanzimat Fermanı'nın toplumsal yaşamdaki etkileri Batı tarzı giyim kuşam, eğlence ve hayat tarzlarının benimsenmesi Osmanlı elitinin ve orta sınıfının Batılılaşmadaki rolü 3. 93 Harbi ve Balkan Savaşları'ndan Sonra Anadolu'ya Göçler 93 Harbi ve Balkan Savaşları'nın toplumsal sonuçları Müslüman göçmenlerin Anadolu'ya yerleşmesi Göçlerin toplumsal yapının değişmesine etkileri Kültürel alışverişin ve entegrasyonun artması 4. Günümüz Türkiye'sine Yapılan Göçlerle Bağlantı Kurma Türkiye'nin günümüzde bir göçmen ülkesi haline gelmesi Suriye, Irak ve Afganistan gibi ülkelerden yapılan göçler Bugünkü göçlerin Anadolu'ya yapılan tarihi göçlerle benzerlikleri ve farklılıkları Göçlerin toplumsal yapı üzerindeki güncel etkileri 5. Değerlendirme Öğrencilerin konuyu ne kadar anladıklarının kontrol edilmesi Önemli noktaların tekrarlanması Öğrencilerden konu ile ilgili yorumlar istenmesi
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin derse katılımı Soru-cevap etkinlikleri Konuyla ilgili gruplar halinde sunum yapılması Vize veya final sınavı
..................... Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi Öğretmeni