10.Sınıf Kur’an-ı Kerim Dersi Günlük Plan - 27. Hafta
10.sınıf Kur’an-ı Kerim dersi 27. Hafta
günlük planı indir 27. HAFTA
: Medd-i Muttasıl, Medd-i Tabii ve Kur'an-ı Kerim'de Medlerin Ayırt Edilmesi
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
10.SINIF Kur’an-ı Kerim DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Kur’an-ı Kerim
Sınıf: 10.Sınıf
Hafta: 27. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: KUR'AN-I KERİM'İ GÜZEL OKUMA
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Medd-i Muttasıl, Medd-i Tabii ve Kur'an-ı Kerim'de Medlerin Ayırt Edilmesi
Süre: 2 ders saati
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrenciler Medd-i Muttasıl'ın tanımını yapar. Öğrenciler Medd-i Muttasıl ve Medd-i Tabii'yi ayırt eder. Öğrenciler Kur'an-ı Kerim'i okurken Medd-i Muttasıl, Medd-i Tabii, Medd-i Munfasıl, Medd-i Ârız, Medd-i Lâzım ve Medd-i Lîn'i ayırt eder.
Öğretim Yöntemleri: Açıklayıcı Anlatım Örneklendirme Uygulama Tartışma
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Kur'an-ı Kerim Tahta veya akıllı tahta Kalem ve kağıt
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Ders Saati Öğretmen, Medd-i Muttasıl'ın tanımını yapar. Medd-i Muttasıl ve Medd-i Tabii'nin özelliklerini karşılaştırır. Öğrencilere örnekler vererek Medd-i Muttasıl'ı tanıtır. Öğrencilerle birlikte Kur'an-ı Kerim'den Medd-i Muttasıl örnekleri okutur. 2. Ders Saati Öğrenciler, kendi başlarına Kur'an-ı Kerim'de Medd-i Muttasıl'ı ayırt etme alıştırması yaparlar. Öğretmen, öğrencilerin yaptıkları çalışmaları kontrol eder ve tartışır. Öğrencilerle birlikte Kur'an-ı Kerim'in diğer medlerini (Medd-i Tabii, Medd-i Munfasıl, Medd-i Ârız, Medd-i Lâzım ve Medd-i Lîn) tekrar ederler. Öğrenciler, öğrendikleri medleri kullanarak Kur'an-ı Kerim'den cümleler okurlar.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin yaptıkları alıştırmalar Öğrencilerin Kur'an-ı Kerim okuma sınavı Öğrencilerin medler hakkındaki tartışmalara katılımları