9.Sınıf Astronomi ve Uzay Bilimleri Dersi Günlük Plan - 31. Hafta
9.sınıf Astronomi ve Uzay Bilimleri dersi 31. Hafta
günlük planı indir 31. HAFTA
: Takvimler
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
9.SINIF Astronomi ve Uzay Bilimleri DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Astronomi ve Uzay Bilimleri
Sınıf: 9.Sınıf
Hafta: 31. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Zamanı Ölçme
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Takvimler
Süre: 1 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrenciler takvim kavramını anlarlar. Öğrenciler dünyada en çok kullanılan takvim türlerini belirtirler. Öğrenciler farklı takvim türlerinin özelliklerini karşılaştırırlar. Öğrenciler Türklerin kullandığı takvimleri öğrenirler.
Öğretim Yöntemleri: Grup çalışması Araştırma Karşılaştırma
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı Multimedya araçları Fotoğraflar Bilimsel dergiler
Öğrenme Öğretme Süreci:
Öğretmen "Takvim" kavramının anlamını açıklar ve insanların neden takvim kullanmaya ihtiyaç duyduğunu belirtir. Öğretmen, tüm takvimlerin zaman biriminin "ortalama Güneş günü" (86400 saniye) olduğunu vurgular. Öğretmen, takvim çeşitlerini (Güneş, ay ve Güneş-ay takvimleri) açıklar ve takvimlerin oluşmasında astronominin önemini belirtir. Sınıf, rastgele gruplara ayrılır. Her gruba farklı bir takvim türü atanır. Gruplar, kendilerine atanan takvim türünün özelliklerini araştırır ve bir kâğıda listeler. Gruplar oluşturdukları listeleri birbirleriyle paylaşırlar ve diğer grupların takvim özelliklerini kendi takvimleriyle karşılaştırırlar. Öğretmen, Türklerin zaman içerisinde kullandıkları hicri, Rumi ve miladi takvimleri açıklar.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Grupların oluşturdukları takvim özelliklerinin listeleri incelenir. Öğrencilerin takvim türleri ve özellikleri hakkındaki bilgilerini ölçmek için kısa bir sınav yapılır. Öğrencilerin takvimleri karşılaştırırken kullandıkları eleştirel düşünme becerileri gözlemlenir.
..................... Astronomi ve Uzay Bilimleri Öğretmeni