9.Sınıf Astronomi ve Uzay Bilimleri Dersi Günlük Plan - 28.Hafta
9.sınıf Astronomi ve Uzay Bilimleri dersi 28.Hafta
günlük planı indir 28.HAFTA
: Zamanın Ölçülmesi
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
9.SINIF Astronomi ve Uzay Bilimleri DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Astronomi ve Uzay Bilimleri
Sınıf: 9.Sınıf
Hafta: 28.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Zaman ve Takvim
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Zamanın Ölçülmesi
Süre: 1 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrenciler, önemli olarak tekrarlayan her olay ile zamanın ölçülebileceğini fark edeceklerdir. Öğrenciler, yıldızıl gün ve gerçek Güneş gününü ayırt edeceklerdir.
Öğretim Yöntemleri: Anlatım Soru-cevap Tartışma Gözlem Gösteri Araştırma
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı Multimedya araçları Fotoğraflar Bilimsel dergiler Kum saatleri
Öğrenme Öğretme Süreci:
Öğretmen, "zaman" kavramının soyut olduğunu ve kesin bir tanımının olmadığını belirtir. Öğretmen, zamanın doğadaki düzenli tekrar eden hareketler ile somutlaştığını söyler. Öğretmen, bu hareketlere örnekler verir (kum saati, sarkaç, gök cisimlerinin görünür hareketleri). Öğretmen, zaman ve hareketin ayrılmaz iki olgu olduğunu ve zamanın yokluğunda her şeyin durağan kalacağını belirtir. Öğretmen, zamanın felsefi bir kavram olduğunu hatırlatır. Öğretmen, öğrencileri E-Sınıf gruplarına ayırır. Her gruba bir kum saati yapmaları istenir. Kumun tamamen dökülmesi için geçen süre "bir kum saati" olarak tanımlanır. Öğrencilerden bu saat kullanılarak bir ders süresi ile bir gün uzunluğunun kaç kum saati olduğunu belirlemeleri istenir. Öğrenciler, etkinlik sonucunda dönemli olarak tekrar eden her olayın zaman ölçmede kullanılabileceği sonucuna varırlar. Öğrenciler, böylesi dönemli tekrarlayan olaylara örnekler verirler (yıldızların doğuşu ve batışı, mevsimlerin değişimi). Öğretmen, yıldızıl gün ile gerçek Güneş gününü karşılaştırır. Öğretmen, yıldızıl günün Dünya'nın kendi ekseni etrafında dönüş süresini, gerçek Güneş gününün ise Dünya'nın Güneş etrafında dönüş süresini ifade ettiğini açıklar.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin kum saati etkinliğine katılımları. Öğrencilerin yıldızıl gün ve gerçek Güneş günü arasındaki farkı açıklamaları. Öğrencilerin dönemli olarak tekrar eden olaylara örnek verip bu olayların zaman ölçmede nasıl kullanıldığını tartışmaları.
..................... Astronomi ve Uzay Bilimleri Öğretmeni