7.Sınıf Çevre Eğitimi Dersi Günlük Plan - 3. Hafta
7.sınıf Çevre Eğitimi dersi 3. Hafta
günlük planı indir 3. HAFTA
: İnsan ve Doğa
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
7.SINIF Çevre Eğitimi DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Çevre Eğitimi
Sınıf: 7.Sınıf
Hafta: 3. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: İnsan ve Doğa
Alt Öğrenme Alanı-Konu: İnsan ve Doğa
Süre: 2 ders saati
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrenciler, yaşadıkları çevredeki canlı ve cansız varlıklar arasındaki sürekli etkileşime örnekler verebilecekler. Öğrenciler, canlı-canlı ve canlı-cansız etkileşimlerini anlayabilecekler.
Öğretim Yöntemleri: Görsel Anlatım Beyin Fırtınası Gözlem
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Beyaz tahta veya akıllı tahta Kalemler İnternet erişimi (isteğe bağlı) Botanik bahçeleri veya doğal anıtlar gibi okul dışı öğrenme ortamları (isteğe bağlı)
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Ders Saati Giriş (10 dakika): Öğrencilere "İnsan ve Doğa" kavramı hakkında kısa bir bilgi verilir. Öğrencilerden, çevrelerinde gözlemledikleri canlı ve cansız varlıklar arasındaki etkileşimlere örnekler vermeleri istenir. Beyin Fırtınası (20 dakika): Öğrenciler, canlı-canlı ve canlı-cansız etkileşimleri gruplara ayırır. Öğrenciler, her etkileşim için örnekler verir. Sonuç (5 dakika): Öğrenciler, canlı ve cansız varlıklar arasındaki etkileşimin sürekli olduğunu ve çevrenin korunmasının önemini anlarlar. 2. Ders Saati Okul Dışı Öğrenme Ortamı (30 dakika): Öğrenciler, okul dışı bir öğrenme ortamına (örneğin botanik bahçesi veya doğal anıt) götürülür. Öğrenciler, ziyaret ettikleri ortamda canlı ve cansız varlıklar arasındaki etkileşimleri gözlemler. Tartışma (15 dakika): Öğrenciler, okul dışı öğrenme ortamında gözlemledikleri etkileşimleri tartışırlar. Öğrenciler, insan faaliyetlerinin çevre üzerindeki etkisini ele alır. Değerlendirme (10 dakika): Öğrenciler, yaşadıkları çevredeki canlı ve cansız varlıklar arasındaki etkileşimler hakkında kısa bir özet yazarlar.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin beyin fırtınası etkinliğindeki katılımları Öğrencilerin okul dışı öğrenme ortamından getirdikleri gözlem raporları Öğrencilerin özet yazarak yaptıkları değerlendirme Öğrencilerin sorulan sorulara sözlü veya yazılı olarak verdikleri yanıtlar