11.Sınıf Astronomi ve Uzay Bilimleri Dersi Günlük Plan - 7. Hafta
11.sınıf Astronomi ve Uzay Bilimleri dersi 7. Hafta
günlük planı indir 7. HAFTA
: Temel Astronomik Cisim ve Sistemler
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
11.SINIF Astronomi ve Uzay Bilimleri DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Astronomi ve Uzay Bilimleri
Sınıf: 11.Sınıf
Hafta: 7. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Evreni Tanıyalım
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Temel Astronomik Cisim ve Sistemler
Süre: 1 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Temel astronomik cisim ve sistemleri tanımlayabilmek. Astronomik gözlemlerden yararlanarak zamanın göreli olduğunu açıklayabilmek.
Öğretim Yöntemleri: Anlatım Soru-cevap Tartışma Araştırma
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı Multimedya araçları Fotoğraflar Bilimsel dergiler
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Öğrencilere "uzay", "evren" ve "görünür evren" kavramlarını açıklayın. 2. Temel astronomik cisim ve sistemleri hiyerarşik bir şekilde verin. (Gezegenler, yıldızlar, galaksiler, galaksi kümeleri) 3. Astronomide yaygın olarak kullanılan uzaklık birimlerini (ışık yılı, parsek) tanıtın ve örnekler verin. 4. Görünen evrenin büyüklüğünü tartışın ve görünen evrenin sınırlarının gelişen teknolojiyle genişleyebileceğini vurgulayın. 5. Işık hızının sonlu olduğunu ve değeri olan 299.792 km/s olduğunu belirtin. 6. Işık hızının sonlu olmasının bir sonucu olarak zamanın mutlak değil, göreli olduğunu açıklayın. 7. Güneş sistemine olan uzaklığı yaklaşık 40 trilyon km olan en yakın yıldız Alfa Centauri'ye baktığımızda, aslında onu ne kadar önceki halimizle gözlemlediğimizi tartışın. 8. Öğrencilere soru-cevaplar ve tartışmalar yaparak konuyu pekiştirin. 9. Öğrencilere "Temel Astronomik Cisim ve Sistemler" başlıklı bir araştırma ödevi verin.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerden konu ile ilgili kısa bir yazılı sınav yapın. Öğrencilerin "Temel Astronomik Cisim ve Sistemler" araştırmalarını kontrol edin. Öğrenciler arasında zamanın göreliliğini tartışmak için bir sınıf tartışması düzenleyin.
..................... Astronomi ve Uzay Bilimleri Öğretmeni