11.Sınıf Astronomi ve Uzay Bilimleri Dersi Günlük Plan - 33.Hafta
11.sınıf Astronomi ve Uzay Bilimleri dersi 33.Hafta
günlük planı indir 33.HAFTA
: Uzay Bilimlerinin Tanımı, Alt Dalları ve Amaçları
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
11.SINIF Astronomi ve Uzay Bilimleri DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Astronomi ve Uzay Bilimleri
Sınıf: 11.Sınıf
Hafta: 33.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Uzay Bilimleri
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Uzay Bilimlerinin Tanımı, Alt Dalları ve Amaçları
Süre: 1 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Atatürk'ün "Bilim ve Teknik İçin Sınır Yoktur" özdeyişini uzay çalışmalarıyla ilişkilendirme Uzay bilimlerinin alt dallarını ve kapsamlarını açıklayabilme Uzay çalışmalarının amaçlarını sıralayabilme
Öğretim Yöntemleri: Anlatım Soru-Cevap Tartışma Araştırma Performans Değerlendirme
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı Multimedya araçları (fotoğraflar, videolar) Bilimsel dergiler Tahta veya beyaz tahta Kavram ağı oluşturma araçları (ör. Miro)
Öğrenme Öğretme Süreci:
Öncelikle öğrencilerden Atatürk'ün "Bilim ve Teknik İçin Sınır Yoktur" özdeyişini açıklamaları istenir. Ardından, bu özdeyişin uzay çalışmalarıyla nasıl ilişkili olabileceği tartışılır. Öğrencilerin uzay bilimlerine dair ön bilgilerini almak için beyin fırtınası yapılır. Daha sonra, uzay bilimlerinin tanımı yapılır ve temel bilimlerin uzaya uygulanması olduğu vurgulanır. Uzay bilimlerinin alt dalları (astronomi, kozmoloji, astrofizik, uzay fiziği vb.) açıklanır ve her bir dalın çalışma alanları üzerinde durulur. Öğrencilerden araştırma yaparak uzay bilimlerinin alt dallarının çalışma alanları ile uzay bilimlerinin çalışma alanlarını eşleştirmeleri istenir. Sınıfta bir kavram ağı oluşturularak uzay bilimlerinin astronomi ve diğer temel bilimlerle olan ilişkisi tartışılır. Son olarak, uzay çalışmalarının amaçları (yeni bilgi edinme, teknolojik ilerleme sağlama, kaynakları araştırma vb.) sıralanır ve açıklanır.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin uzay bilimlerinin alt dallarını ve çalışma alanlarını doğru eşleştirip eşleştiremedikleri kontrol edilir. Öğrencilerden uzay bilimlerinin amaçları hakkında bir performans değerlendirmesi yapmaları istenir (ör. kısa bir sunum, poster hazırlama).
..................... Astronomi ve Uzay Bilimleri Öğretmeni