11.Sınıf Astronomi ve Uzay Bilimleri Dersi Günlük Plan - 32. Hafta
11.sınıf Astronomi ve Uzay Bilimleri dersi 32. Hafta
günlük planı indir 32. HAFTA
: Ekli Yıl
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
11.SINIF Astronomi ve Uzay Bilimleri DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Astronomi ve Uzay Bilimleri
Sınıf: 11.Sınıf
Hafta: 32. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Uzay Bilimleri ve Uzay Çalışmaları
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Ekli Yıl
Süre: 1 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Ekli yıl tanımını anlamak. Ekli yıl ölçütlerini kullanarak verilen bir yılın ekli yıl olup olmadığını belirlemek.
Öğretim Yöntemleri: Anlatım Soru-Cevap Gözlem Araştırma
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders Kitabı Multimedya araçları (fotoğraflar, bilimsel dergiler)
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Giriş: Öğrencilere takvimlerin kusurlu olduğu ve zaman zaman düzeltilmeleri gerektiği anlatılır. 2. Ekli Yıl Tanımı: Ekli yıl tanımı ve ölçütleri (4'e tam bölünmek veya 400'e tam bölünmek) açıklanır. 3. Miladi Takvimin Kusurları: Miladi takvimin yıl uzunluklarının ortalama günün tam katı olmaması nedeniyle sahip olduğu kusurlar tartışılır. 4. Örnekler: Öğrencilerden önemli tarihlerin (kendi doğum tarihleri, Atatürk'ün doğum tarihi, TBMM'nin kuruluş tarihi) ekli yıl olup olmadığını belirlemeleri istenir. 5. Sonuçlar: Öğrenciler bulgularını sınıfla paylaşır ve ekli yıl tanımı hakkında daha derin bir anlayış kazanırlar. 6. Diğer Çözümler: Miladi takvimin kusurları için önerilen diğer çözümler (örneğin Jülyen Takvimi) tartışılır.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrenciler, ekli yıl ölçütlerini kullanarak verilen bir yılın ekli yıl olup olmadığını belirleyen bir çalışma yaparlar. Öğrenciler, ekli yıl tanımı ve ölçütleri hakkında bir sınıf sunumu hazırlarlar. Öğrencilerin ekli yıl kavramını anladıklarını belirlemek için soru-cevap oturumları düzenlenir.
..................... Astronomi ve Uzay Bilimleri Öğretmeni