11.Sınıf Astronomi ve Uzay Bilimleri Dersi Günlük Plan - 24. Hafta
11.sınıf Astronomi ve Uzay Bilimleri dersi 24. Hafta
günlük planı indir 24. HAFTA
: Ay'ın Aylık Hareketi ve Gündüz - Gece Süreleri
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
11.SINIF Astronomi ve Uzay Bilimleri DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Astronomi ve Uzay Bilimleri
Sınıf: 11.Sınıf
Hafta: 24. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Gökcisimlerinin Hareketleri
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Ay'ın Aylık Hareketi ve Gündüz - Gece Süreleri
Süre: 1 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Ay'ın aylık hareketini çizim yoluyla açıklar. Gündüz ve gece sürelerinin gözlem yerinin enlemi ve Güneş'in dik açıklığı ile ilişkili olduğunu örneklerle açıklar. Ay'ın dolanma döneminin, yörünge dönemine eşit olduğunu vurgular. Ay'ın yörüngesinin tutulum düzlemiyle çakışık olmadığını ve onunla 5° açı yaptığını vurgular.
Öğretim Yöntemleri: Anlatım Soru-Cevap Gözlem Gösteri Araştırma
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı Akıllı tahta Bilimsel dergiler Ay'ın fazlarını gösteren resimler
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Ay'ın aylık hareketine ilişkin ders kitabından veya akıllı tahta vasıtasıyla gösterilen resimler incelenir. 2. Öğrencilere, Ay'ın Dünya etrafında bir yörünge izlediği açıklanır. 3. Ay'ın dolanma periyodunun (27,3 gün) ve yörünge periyodunun (27,3 gün) aynı olduğu vurgulanır. 4. Ay'ın yörüngesinin tutulum düzlemiyle çakışık olmadığı ve onunla 5° açı yaptığı belirtilir. 5. Ay'ın yörüngesinin eğikliği nedeniyle dik açıklığının değiştiği açıklanır. 6. Gündüz ve gece sürelerinin gözlem yerinin enlemi ve Güneş'in dik açıklığı ile ilişkisi örneklerle açıklanır. 7. Öğrencilere, Kuzey Kutbu'nda yazın gece olmadığı, kışın ise gündüzün olmadığı bilgisi verilir. 8. Öğrenciler, Ay'ın fazlarını ve Dünya'dan nasıl göründüğünü tartışırlar.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilere, Ay'ın aylık hareketini gösteren bir çizim yapmaları ve açıklama yazmaları istenir. Öğrencilere, farklı enlemler ve dik açıklıklar için gündüz ve gece sürelerini hesaplatan bir problem verilir. Öğrencilere, Ay'ın gözlemlenen fazlarının nedenlerini açıklayan bir sunum yapmaları istenir.
..................... Astronomi ve Uzay Bilimleri Öğretmeni