11.Sınıf Astronomi ve Uzay Bilimleri Dersi Günlük Plan - 12. Hafta
11.sınıf Astronomi ve Uzay Bilimleri dersi 12. Hafta
günlük planı indir 12. HAFTA
: Yıldızların Uzaklığının Ölçülmesi
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
11.SINIF Astronomi ve Uzay Bilimleri DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Astronomi ve Uzay Bilimleri
Sınıf: 11.Sınıf
Hafta: 12. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Yıldızlar ve Yıldız Sistemleri
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Yıldızların Uzaklığının Ölçülmesi
Süre: 1 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Bir yıldızın ıraksım (paralaks) açısını kullanarak uzaklığını tahmin etmek. Görünür büyüklüğün fiziksel anlamını tanımlamak ve ıraksım açısıyla ilişkisini belirlemek.
Öğretim Yöntemleri: Anlatım Soru-Cevap Tartışma Gözlem Gösteri
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı Multimedya araçları Fotoğraflar Bilimsel dergiler
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Bir yıldızın görünür yarıçapının tanımını yapın. 2. Gerçek yarıçap, görünür yarıçap ve uzaklık arasındaki ilişkiyi gösterin. 3. Paralaks açısının bir yıldızın uzaklığıyla nasıl ilişkili olduğunu açıklayın. 4. Bir yıldızın paralaks açısını ölçerek uzaklığını tahmin etme adımlarını gösterin. 5. Görünür büyüklüğün fiziksel anlamını tanımlayın ve bir yıldızın parlaklığıyla nasıl ilişkili olduğunu açıklayın. 6. Görünür büyüklük ve paralaks açısı arasındaki ilişkiyi tartışın. 7. Öğrencilere, yıldızların paralaks açılarını ölçerek uzaklıklarını tahmin etmelerini sağlayan bir gözlem veya gösteri gösterin. 8. Örnekler kullanarak farklı yıldızların uzaklıkları ve parlaklıkları arasındaki farkları gösterin. 9. Öğrencilere, yıldızların uzaklıklarını ölçmenin gökbilimde önemi hakkında sorular sorun.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerden, bir yıldızın paralaks açısını kullanarak uzaklığını tahmin etmelerini isteyen bir çalışma sayfası verin. Görünür büyüklük ve paralaks açısı arasındaki ilişkiyi açıklayan bir kısa deneme yazmalarını isteyin. Yıldızların uzaklıklarını ölçmenin gökbilimdeki önemi hakkında bir tartışma düzenleyin.
..................... Astronomi ve Uzay Bilimleri Öğretmeni