9.Sınıf Kur’an-ı Kerim Dersi Günlük Plan - 15.Hafta
9.sınıf Kur’an-ı Kerim dersi 15.Hafta
günlük planı indir 15.HAFTA
: Medd-i Tabiî
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
9.SINIF Kur’an-ı Kerim DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Kur’an-ı Kerim
Sınıf: 9.Sınıf
Hafta: 15.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: OKUNACAK EZBERLENECEK DUALAR VE ANLAMLARI
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Medd-i Tabiî
Süre: 2 ders saati
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrenciler med çeşitlerini söyler. Öğrenciler ezberlenecek ayet ve sureleri yüzünden tecvid kurallarına uygun olarak okur. Cevap: Öğrenciler med çeşitlerini ezberleyebilir. Öğrenciler tecvid kurallarını uygulayarak ayet ve sureleri okuyabilir.
Öğretim Yöntemleri: Ezberleme Uygulama Sözel anlatım
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Kur'an-ı Kerim Tahta Tahta kalemi EBA Akıllı tahta
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Ders Saati: Önceki derste öğrenilen med çeşitlerinin tekrarı yapılır. Öğrencilere Medd-i Tabiî'nin tanımı ve özellikleri anlatılır. Tahtaya Medd-i Tabiî'nin örnekleri yazılır ve okutulur. Öğrenciler Medd-i Tabiî'yi uygulamaya çalışırlar. 2. Ders Saati: Öğrenciler, ezberlenecek ayet ve sureleri yüzlerinden tecvid kurallarına uygun olarak okurlar. Öğretmen, öğrencilerin okumalarını kontrol eder ve gerekli düzeltmeleri yapar. Öğrenciler, ayet ve sureleri birkaç kez yüksek sesle tekrar ederek ezberlemeye çalışırlar. Öğrenciler, ezberledikleri ayet ve sureleri tekrar okurlar. Öğretmen, öğrencilerin ezber durumunu değerlendirir. Öğrenciler, öğrendikleri med çeşitlerini ve tecvid kurallarını kullanarak EBA veya akıllı tahta üzerinden interaktif oyunlar oynarlar.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin med çeşitlerini doğru bir şekilde söylemeleri Ezberledikleri ayet ve sureleri tecvid kurallarına uygun olarak okumaları EBA veya akıllı tahta üzerindeki oyunlardaki başarıları