9.Sınıf Kur’an-ı Kerim Dersi Günlük Plan - 10.Hafta
9.sınıf Kur’an-ı Kerim dersi 10.Hafta
günlük planı indir 10.HAFTA
: 4. Okunuşla İlgili Özel Durumlar (Cüz)
4.1. Elif Lam Takısı (Cüz)
10. Salli, Bârik Duaları ve Anlamları (Ezber)
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
9.SINIF Kur’an-ı Kerim DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Kur’an-ı Kerim
Sınıf: 9.Sınıf
Hafta: 10.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: OKUNACAK EZBERLENECEK DUALAR VE ANLAMLARI
Alt Öğrenme Alanı-Konu: 4. Okunuşla İlgili Özel Durumlar (Cüz)
4.1. Elif Lam Takısı (Cüz)
10. Salli, Bârik Duaları ve Anlamları (Ezber)
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrenciler, okunuşu özel olan harf ve işaretleri kuralına uygun olarak okur. Öğrenciler, ezberlenen duaların anlamlarını bilir.
Öğretim Yöntemleri: Öğretmen merkezli anlatım Soru-cevap yöntemi Ezberleme tekniği
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı Tahta Kalem EBA'daki ilgili konu videoları
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Elif Lam Takısı Öğretmen, öğrencilere elif lam takısının tanımını ve okunuş kuralını anlatır. Tahtaya örnekler yazarak öğrencilerin pekiştirmesini sağlar. Öğrenciler, ders kitabındaki ilgili metinleri okuyarak elif lam takılı kelimelerin doğru okunuşunu uygular. 2. Salli, Bârik Duaları Öğretmen, öğrencilere salli ve bârik dualarını okutur ve anlamlarını açıklar. Öğrenciler, duaları tekrar ederek ezberler. Öğretmen, öğrencilerin duaları doğru şekilde ezberleyip ezberlemediklerini kontrol eder. 3. Duaların Anlamları Öğretmen, öğrencilere salli ve bârik dualarının kelime anlamlarını ve cümle yapısını açıklar. Öğrenciler, duaları metin olarak okuyarak anlamlarını kavrar. Öğretmen, öğrencilerin duaların anlamlarını tam olarak kavrayıp kavramadığını sorular sorarak kontrol eder.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Formatif Değerlendirme: Öğrenciler, ders boyunca öğretmen tarafından sorulan soruları cevaplayarak değerlendirilir. Summatif Değerlendirme: Öğrenciler, ezberledikleri salli ve bârik dualarından yapılan kısa bir sınavla değerlendirilir.