9.sınıf Arapça dersi 14. Hafta
günlük planı indir 14. HAFTA
: Evin Bölümleri
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
9.SINIF Arapça DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Arapça
Sınıf: 9.Sınıf
Hafta: 14. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Evim Ailem
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Evin Bölümleri
Süre: 4 ders saati
BÖLÜM II
Kazanımlar: Dinleme-Anlama: Dinlediği/izlediği metinde geçen sorulara cevap verir. Duyduğu ifadeleri telaffuzuna uygun olarak seslendirir. Dinlediği metinde geçen zamirleri belirler. Konuşma: Üniteyle ilgili ifadeleri duyduğu şekliyle tekrar eder. Yaşadığı yeri ve çevresini tarif eder. Zamirlerle ilgili kısa cümleler kurar. Okuma: Metnin anlamını genel hatlarıyla tahmin eder. Metinlerde geçen kişi ve nesneleri ayırt eder. Yazma: Aile bireyleri ile ilgili kısa bir metin oluşturur. Evin eşyalarıyla ilgili cümleler yazar. Ünite konularıyla ilgili verilen görselleri yazar.
Öğretim Yöntemleri: Dinleme-Anlama Stratejileri Konuşma Becerilerini Geliştirme Stratejileri Görsel Destekli Anlatım İşbirlikçi Öğrenme Tahtaya Yazma ve Etkileşimli Tahta Kullanımı
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı Akıllı tahta EBA içerikleri Evin bölümleri resimleri Aile bireyleri resimleri Zamirler listesi
Öğrenme Öğretme Süreci:
Öğrencilere "Evin Bölümleri" başlıklı bir dinleme metni dinletilir. Öğrenciler metinle ilgili soruları yanıtlar ve duydukları ifadeleri tekrarlar. Metindeki zamirler üzerinde durulur ve öğrenciler bunları tespit eder. Öğrenciler kendi evlerinin bölümlerini tanıtır ve zamirleri kullanarak cümleler kurar. Öğrenciler, yaşayış yerlerini ve çevrelerini tarif eden kısa konuşmalar yaparlar. Öğretmen, evle ilgili bir metin okuyarak öğrencilerin metnin anlamını tahmin etmelerine yardımcı olur. Metinde geçen kişi ve nesneler üzerinde durulur. Öğrenciler, aile üyelerini tanıtan kısa metinler oluşturur. Öğrenciler, ev eşyalarıyla ilgili cümleler yazar ve bunları sınıfça paylaşırlar. Evin bölümleri resimleri gösterilir ve öğrenciler bunları yazarlar. Bir EBA videosundan dinlenen metne göre ev eşyalarıyla ilgili bir diyalog yazılır. Öğrenciler, diyalogu yüksek sesle okur ve roller canlandırarak oynarlar. Öğrenciler, ünite konularıyla ilgili bir özet hazırlar ve bunu sınıfa sunarlar.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin dinledikleri metne ilişkin cevapları Öğrencilerin evlerini tarif eden konuşmaları Öğrencilerin yazdıkları aile üyeleriyle ilgili metinler Öğrencilerin ünite konularıyla ilgili sundukları özetler