9.sınıf Arapça dersi 34. Hafta
günlük planı indir 34. HAFTA
: Hac ve Umre'nin Farzlığı
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
9.SINIF Arapça DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Arapça
Sınıf: 9.Sınıf
Hafta: 34. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: İbadetlerim
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Hac ve Umre'nin Farzlığı
Süre: 4 ders saati
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrencilerin hac ve umrenin farz oluşu hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamak. Hac ve umrenin farz olma şartlarını öğrenmelerini sağlamak. Hac ve umrenin farz olduğuna dair ayetleri ve hadisleri açıklar. Hac ve umrenin farz olma şartlarını sıralar.
Öğretim Yöntemleri: Hatırlama ve Tartışma Tartışma Tekniği Görsel ve Yazılı Materyallerin Kullanımı
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı Akıllı tahta İnternet
Öğrenme Öğretme Süreci:
Önceki dersin tekrarı Hac ve umrenin kelime anlamı açıklanır. İlgili ayetler ve hadisler okunur ve tartışılır. Hac ve umrenin ibadet amaçlı seyahatler olduğu vurgulanır. Hac ve umrenin farz oluşu tartışılır. "Velillehi aleinnasi hiccul-beyti menistatea ileyhi sebila" ayeti incelenir. Ayetteki "menistatea" ifadesi tartışılır ve farz olma şartlarının olduğu belirtilir. Hac ve umrenin farz olma şartları sıralanır. Fiziki güç Maddi güç Yol güvenliği Zaman uygunluğu Hac veya umre niyeti Öğrencilere hac ve umre ile ilgili sorular yöneltilir. Öğrencilerin kazandıkları bilgiler özetlenir. Hac ve umrenin önemi ve faydaları hakkında sohbet edilir.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilere, neden hac ve umrenin farz olduğu sorusu sorulur ve yanıtları değerlendirilir. Öğrencilerden, hac ve umrenin farz olma şartlarını sıralamaları istenir. Öğrencilerden, öğrendiklerini anlatacak şekilde kısa bir sunum yapmaları istenir.