6.Sınıf Çevre Eğitimi Dersi Günlük Plan - 22.Hafta
6.sınıf Çevre Eğitimi dersi 22.Hafta
günlük planı indir 22.HAFTA
: Ormansızlaşma, Küresel Isınma, İklim Değişikliği ve Biyolojik Çeşitlilik Kaybı
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
6.SINIF Çevre Eğitimi DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Çevre Eğitimi
Sınıf: 6.Sınıf
Hafta: 22.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Küresel Çevre Sorunları
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Ormansızlaşma, Küresel Isınma, İklim Değişikliği ve Biyolojik Çeşitlilik Kaybı
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Ormansızlaşma, küresel ısınma, iklim değişikliği ve biyolojik çeşitlilik kaybını temel küresel çevre problemleri olarak tanımlamak. Ormansızlaşma, küresel ısınma, iklim değişikliği ve biyolojik çeşitliliğin azalması arasındaki ilişkiyi açıklamak. Bu çevre sorunlarının yerel ve küresel ölçekte ortaya çıkardığı sorunları irdelemek.
Öğretim Yöntemleri: Tartışma Soru-Cevap Zihin Haritası
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Akıllı tahta EBA Ders kitabı
Öğrenme Öğretme Süreci:
Öğrencilere "Ormansızlaşma, küresel ısınma, iklim değişikliği ve biyolojik çeşitlilik kaybı" kavramlarını hatırlatılır. Bu kavramların küresel çevre sorunları olarak tanımlanması ve yerel örneklerle kişisel sorumlulukların küresel problemlerin çözümüne olan katkısına değinilir. Ardından öğrencilere ormansızlaşmanın küresel ısınmaya ve iklim değişikliğine nasıl yol açtığı açıklanır. Ayrıca ormansızlaşmanın biyolojik çeşitlilik kaybına da neden olduğu vurgulanır. Öğrencilerle küresel ısınma, iklim değişikliği ve biyolojik çeşitlilik kaybının yerel ve küresel ölçekte ortaya çıkardığı sorunlar tartışılır. Örnek olarak deniz seviyesinin yükselmesi, kuraklıklar, seller ve türlerin yok olması gibi sorunlar ele alınır.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilere bu çevre sorunlarının çözümü için alınabilecek önlemler hakkında bir zihin haritası hazırlatılır. Zihin haritaları toplanarak öğrencilerin küresel çevre sorunlarını anlama ve çözüm için fikir geliştirme becerileri değerlendirilir.